İsrail'den 29 Ekim boykotu...

İsrail'den 29 Ekim boykotu...

 

İsrailli bakanların, ülkede “Türkiye’nin tutumundan duyulan rahatsızlığı” yansıtmak amacıyla 29 Ekim’de Türk Büyükelçiliği’nde düzenlenecek resepsiyonu “boykot” etmeyi düşündüğü bildirildi.

İsrailli basın, 29 Ekim'de Türk Büyükelçiliğince düzenlenecek resepsiyonuna ilişkin olarak “Bu ayın sonlarına doğru Türk Büyükelçisinin konutuna davet edilen birçok bakanın, Kudüs ile Ankara arasındaki son gerginliklerin nedeniyle etkinliği boykot etmeyi planladığı”nı yazdı.

İÇİŞLERİ BAKANI YA BOYKOT EDECEK YA KATILIP SERT KONUŞMA YAPACAK

Yedioth Ahronoth’un internet sitesince yayımlanan haberde, kimileri “Atmosferi ısıtmamalıyız, ateşe benzin dökmemeliyiz” dese de, “Etkinlikte hükümeti temsil etmesi planlanan İçişleri Bakanı Eli Yishai, boykot etmeye yada alternatifi olarak katılarak sert bir konuşma yapma eğiliminde” denildi. Haberde şunları söylendi:

LİEBERMAN’IN KATILMASI BEKLENMİYOR

“Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın katılması beklenmiyor. Savunma Bakanı Ehud Barak ise, henüz bir karar vermedi. Cumhurbaşkanı Şimon Peres ise, Türk Büyükelçiliğinin davetini kabul edip etmeyeceğini söylemeye yanaşmadı.” 
Birçok bakanın, davetin “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, gerginliği azaltmaya yönelik iyi niyet bir jest veya sadece rutin bir diplomatik hareket olup olmadığını” kendi kendine sorduğu kaydedilen haberde iki ülke arasındaki son krizin “Türkiye’nin İsrail’i ‘Anadolu Kartalı’ tatbikatından dışlaması başladığı ve İsrailli askerlerin kasten Filistin çocuklarını öldürdüklerini gösteren dizinin yayınlaması ile devam ettiği” belirtti.

İSRAİL TÜRKİYE'NİN GOLDSTONE RAPORUNA "EVET" DEMESİNE DE KIZDI

Buna ek olarak da geçen Cuma günü de Türkiye’nin, BM İnsan Hakları Komisyonu'nda İsrail’i Gazze’de savaş suçlarını işlemekle suçlayan Goldstone raporu lehinde oy kullandığına dikkat çekilen haberin son bölümünde de şöyle denildi: 
“Lieberman, konfirme etmedi ama yakın çevresi katılmayacağını söylüyor. Dışişleri Bakanlığı, Çin’in, İnsan Hakları Komisyonu'nda oyuna protesto olarak Büyükelçiliğince düzenlenen bir etkinliği boykot etmiş bulunuyor. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, yorum yapmayı reddettiler.”

(ANKA) 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.