İsrail’den Suriye’ye Fırlatılan Füze Rusların Eline Geçti

İsrail’den Suriye’ye Fırlatılan Füze Rusların Eline Geçti

İsrail Silahlı Kuvvetler envanterinde bulunan Davut Sapanı Hava Savunma Sistemi’nden,  fırlatılan iki adet füzeden bir adedinin Suriye topraklarına düştüğü belirtilerek, patlamamış halde bulunan füzenin Suriye rejimi tarafından Humeymim kentinde bunan Rus üssüne teslim edildiği, Rusların söz konusu füzeyi incelemek amacıyla Moskova’ya gönderdiği ifade edildi.

Konu ile ilgili olarak İsrail Kanal 7 Televizyonu tarafından verilen haberde, Suriye topraklarından fırlatılan Rus yapımı SS21 füzelerini etkisiz hale getirmek amacıyla ateşlenen iki adet Davut Sapanı Hava Savunma füzesinden birisinin hedefi imha ettiği ancak diğerinin patlamamış bir halde Suriye topraklarına düştüğünün belirlendiği ifade edilerek, Tel Aviv yetkililerinin, anılan füzenin teknolojisinin Rusya yada İran tarafından deşifre edilmesi durumunda İran’ın söz konusu füzeyi etkisiz hale getirecek önleyici bir sistem geliştirmesinden endişe duydukları vurgulandı.

İsrail Rafael şirketi tarafından 2016 yılından itibaren üretilen Davut Sapanı adlı Hava Savunma Bataryası İnsansız Hava Araçları ile diğer füzeleri önlemek için geliştirilen orta menzilli bir sistem olarak bilinmektedir. 

 

Bu haber https://www.tabnak.ir/fa/news/935360 bağlantısından tercüme edilmiştir.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.