İsrail'den Türkiye'ye zehir gibi nota...

İsrail'den Türkiye'ye zehir gibi nota...

 

İsrail, TRT’de yayınlanan ve İsrail askerlerinin Gazze’deki operasyonunu anlatan diziye çok sert bir notayla protesto etti.

Notada, Ayrılık dizisi için “bariz kışkırtma” ifadesi kullanılarak, bu dizinin Türkiye’de yaşayan Yahudiler ile Türkiye’yi ziyaret edecek İsrailli turistlerin hayatlarını tehlikeye atabileceği mesajı verildi.

Nota, bizzat İsrail Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman’ın talimatıyla Türkiye’nin Tel Aviv’deki Maslahatgüzarı Ceylan Özen’e iletildi.

Notayı, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın Batı Avrupa’dan sorumlu genel müdür yardımcısı Noar Gilon, bakanlığa çağırdığı Türk diplomata iletti.

Ayrılık dizisinin İsrailli askerlerini “çocukları öldürmekten zevk alan üstün ırkın mensupları” ve “son derece karanlık etnik kilişeler kullanarak bölgeyi kontrol etmeye çalışan İsrailli ajanları” olarak gösterdiğinin ifade edildiği notada, şöyle denildi;

“Bu tip kışkırtmalar Türkiye’deki yahudilere ve ülkeye turist olarak gelecek İsrailliler’e yönelik fiziksel saldırılara neden olabilir. Ayrıca, bu çirkin klişelerin bir televizyon dizisende kullanılması, büyükler kadar çocuklarca da seyredilmesi, bölgede ve tüm dünyada ülkeler ve dinlerarası barışı arayan herkesi endişelendirmelidir.”

“O ASKERLER SİZE YARDIMA GELMİŞTİ...”

Notanın son bölümü ise daha da ilginç;

1999 yılındaki Marmara depreminde İsrail’in Türk halkına yardım için ordu mensuplarını gönderdiği hatırlatılarak, şöyle denildi;

“Dizide soğuk kanlı katiller olarak gösterilen İsrail askerleri, 1999’daki yıkıcı depremin ardından en zor anlarında Türk sivillerin yardımına koşanlarla aynı askerlerdir".

BİR NOTA DA AZERİLER’DEN…

Bursa Atatürk stadında geçen çarşamba günü oynanan Türkiye-Ermenistan maçında Azerbaycan bayrağına getirilen yasak, Bakü’yü kızdırdı. Bakü Türk maslahatgüzarını dışişlerine çağırarak "bayrak notası" verdi.

Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nihat Civaner dün Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak Türkiye’ye nota verildi.

Azeri APA ajansının haberine göre, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Araz Azimov, maçta yaşananlarla ilgili olarak Maslahatgüzar Nihat Civaner’i bakanlığa çağırdı. Azimov, Bursa’da yapılan maç sırasında Azerbaycan bayrağına yapılan “saygısızlıktan” rahatsızlık duyduklarını dile getirerek Türkiye’yi uyardı.

(Zeynep Gürcanlı-Hürriyet)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.