İsrail'den yeni bir insansız hava aracı

İsrail'den yeni bir insansız hava aracı

 


 

Tahran yönetiminin "bize saldıracak" dediği İsrail, yeni ürettiği casus uçağı "Eytan"ı tanıttı. İnsansız uçak, benzerlerinin en iyisi olarak tanımlanıyor. 20 saatten fazla havada kalabiliyor. Yani Eytan, İsrail'den İran'a uçup geri dönebilecek teknolojiye sahip.

Bir tarafta İsrail, diğer tarafta İran.

İki ülke arasındaki savaş senaryoları, Ortadoğu'da silahlanma yarışını da tetikliyor.

Tahran yönetimi, Tel Aviv'i vurabilecek füze ürettiğini açıklarken, İsrail ise, İran'a kadar uçabilecek insansız casus uçağı yaptı.

Yeni casus uçak, İsrail'deki Tel Nof Hava Komutanlığı'nda düzenlenen törenle tanıtıldı.

Casus uçağın adı Eytan. İlk olarak İsrail'in Gazze saldırısına denenen Eytan, İsrail'in Türkiye'ye sattığı Heronlara göre, daha üstün teknolojiye sahip.

Üzerinde çok daha gelişmiş keşif ve gözetleme cihazları var.

Yeni casus uçak havada 20 saat kalabiliyor, yük kapasitesi ise 250 kilogram. Yani,  sınır ötesi operasyonlarda silah, bomba ya da yolcu taşıyabilme yetkisine de sahip

Eytan, önceki casus uçaklarının geleneksel "istihbarat toplama" kapasitesine ek olarak "ordu kuvvetlerine refakat" ve "koruma" görevi de yapabiliyor.

İsrailli yetkililer, uçağın İran'a karşı kullanmak için yapıldığını kabul etmeseler de, aynı uzaklıktaki körfez ülkelerine kadar uçabildiğini söylüyor.

                                          

 

Cnnturk.com.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.