İsrail'e karşı kızgınlık gittikçe artıyor

İsrail'e karşı kızgınlık gittikçe artıyor

İsrail'in diplomatik gafları ve Dubai'de Hamas lideri cinayetinde Batılı ülkelere ait pasaportların kullanılmış olması uluslararası kamuoyunu kızdırdı.

 


 

İngiliz Financial Times gazetesi, Dubai cinayeti ve Türk diplomata yapılan "kanepegate" olayı nedeniyle İsrail’in "kendi kalesine diplomatik goller" attığını yazdı.

Gazete, İsrail’in Türkiye ile büyük önem taşıyan stratejik ittifakının "kanepegate" olayı yüzünden bozulduğunu kaydetti.

Financial Times, "Türk hükümeti ve kamuoyunu çileden çıkaran bu olayda İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı, Türk Büyükelçiden alçaktaki bir sofaya oturmasını isteyerek İsrail medyasının önünde aşağılamaya çalıştı. Danny Ayalon daha sonra özür dilemek zorunda kaldı ama şüphesiz ki bu olay İsrail’in en önemli müttefiklerinden biriyle olan ilişkiler üzerinde kalıcı zarara yol açtı" yorumunu yaptı.

Türkiye ile yaşanan kanepe gerginliği, Dubai cinayeti ve İsrail’in diplomisde attığı diğer bazı yanlış adımlar nedeniyle Batı kamuoyunda bu ülkeye karşı duyduğu sempatinin hızla azaldığına dikkat eçeken gazete, "İsrail’in müttefikleriyle diipomatik ilişkilerinde dikkatli olması gerekiyor ve bunun çaresi de dramatik gazete başlıkları değil. Yahudi devleti bu şekilde davranarak uzun vadede çıkarlarına Dubai’de bir otel odasında Filistinli bir militanı öldürmekten daha fazla hizmet etmiş olacaktır" ifadesine yer verdi.

Avustralya da tepkili

İngiltere’den sonra Avustralya’da Dubai cinayeti nedeniyle İsrail’e karşı duyduğu öfkeyi sesli bir şekilde dile getirdi.

Avustralya Dubai'de Hamas liderini öldüren zanlılardan üçünün Avustralya pasaportu kullanması konusunda açıklama yapması için İsrail büyükelçisinden hesap sordu.

Başbakan Kevin Rudd, "Bu konuda sessiz kalamayacaktır" dedi.

Dubai polisi Mahmud El Mabhuh’un öldürülmesinden İsrail ajanlarının sorumlu olduğunu düşünüyor ama İsrail bunun ispat edilemeyeceğini söylüyor.

Polis işlenen cinayette rol oynayan toplam 25 kişiden 15’inin kimliğinin belirlendiğini ve bunların İngiliz, Fransız, İrlanda ve Avustralya belgeleri taşıdıklarını duyurdu.

 

Cnnturk.com

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.