İsrail Genelkurmay Başkanı'na Suikast İddiası

İsrail Genelkurmay Başkanı'na Suikast İddiası

Lübnan'da yerleşik Şii örgütü Hizbullah'ın geçen yıl bir suikast sonucu öldürülen liderlerinden İmad Mugniye'nin öcünü almak için İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi'ye suikast düzenlemek amacıyla, bir İsrailli Arap'ı istihbarat toplamakla görevlendirdiği öne sürüldü.

Bu amaçla Hizbullah ile temasta bulunmakla suçlanan 23 yaşındaki İsrailli Arap Ravi Fuad Sultani, Petah Tikva'daki Bölge Mahkemesinde yargılanıyor.

Balad partisinin yaz kampları çerçevesinde geçen yıl gittiği Fas'ta Hizbullah'ın emrine girdiği öne sürülen Sultani, 10 Ağustosta gözaltına alındı. Polis ve İç Güvenlik Servisi Şabak'ın (Şin Bet) yaptığı ortak sorgulamada, Sultani'nin Fas'taki kampta, İsrail'den katılımcılarla temas kuran Lübnanlı Hizbullah eylemcisi Salman Harab ile konuşmalarını itiraf ettiği belirtildi.

İddiaya göre Sultani, Harab'a, İsrail Genelkurmay Başkanı hakkında bilgiye sahip olduğunu söyledi. Sultani, geçen Aralık ayında Polonya'ya giderek bir diğer Hizbullah temsilcisiyle bir araya geldiğini, bu görüşmede Aşkenazi hakkında topladığı bilgileri aktararak nasıl bir suikast düzenlenebileceği üzerinde tartıştıklarını anlattı.

Hizbullah, İmad Muğniye'nin 2008 Şubatında Şam'da, aracına konulan bombanın patlatılarak öldürülmesinden İsrail'i sorumlu tutuyor, İsrail ise saldırıyla ilgisi olmadığını belirtiyor.

(A.A.) 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.