İsrail'in Yeni Sinsi Planı

İsrail'in Yeni Sinsi Planı

İsrail medyasının Yahudi Kürtlerine Kürdistan'da ihtiyaç duyulduğunu belirterek “Irak'a dönün” şeklindeki çağrılarına bir yenisi daha eklendi. Yahudilerin Irak'a girmeleri yasak olmasına rağmen bir İsrailli televizyoncu Türkiye üzerinden illegal yollarla Irak'a giriş yaptı. İsrail'de yayın yapan Kanal 10 televizyonundaki programında Yahudi Kürtlerine “Irak'a gidin” çağrısı yapan İsrailli kadın gazeteci akıllara “İsrail hükümetinin amaçlarını gerçekleştirmek için basını kullandığı” düşüncesini getirdi.

Vakit gazetesi daha önce Yahudi Kürtlerinin Irak'a döndürülmesi çabalarını gündeme getirmişti. İsrail, Yahudi Kürtlerini Irak'a götürerek “Doğu Kudüs'ü Filistinlilere terk ediyoruz” izlenimi vermeyi, artacak Kürt Yahudi nüfusu sayesinde Irak'ta elini güçlendirmeyi ve sular durulduğunda boşaltılan Doğu Kudüs'e kendi vatandaşını yerleştirmeyi planlıyor.

Kuzey Irak'ta yayın yapan ve İsrail hükümetine çalıştığı bilinen İsrail-Kürt dergisi Genel Yayın Yönetmeni Davud Bağıstani, Doğu Kudüs'te, Irak'tan göç etmiş Kürt kökenli 150 bin Yahudi yaşadığını ve bu nüfusa Kürdistan'da büyük ihtiyaç olduğunu öne sürerek “Geri dönün” çağrısı yapmıştı. Bu çağrı ile gündeme gelen Yahudi Kürtleri meselesi, Yahudi mezarlıklarını görüntülemek için İsrailli bir bayan gazetecinin Türkiye üzerinden Irak'a girmesiyle yeniden gündeme geldi.

TÜRKİYE'DEN IRAK'A GİRDİLER

Basın yoluyla “Yahudi Kürtlerinin nüfusunun Irak'ta artması gerekliliği”ni savunması İsrail'in yeni bir sinsi planı olarak yorumlanıyor. Plan, İsrail'in Irak'taki elini güçlendirmeyi hedefliyor. İsrail'in Irak'a göndermeye çalıştığı Yahudi Kürtleri için araştırma yapan ve onların geri dönebilmeleri için propagandalarda bulunan Kanal 10 isimli İsrail televizyonunun Irak'a Türkiye üzerinden girmeyi başarması, Araplarca zaaf olarak yorumlanıyor.

YASADIŞI YOLLARDAN SINIRI GEÇTİLER

Irak sınırında kayıtları bulunmayan Kanal 10 ekibinin yapılan araştırmalara göre Türkiye-Irak sınırı üzerinden girdiği ortaya çıktı. Irak'ın bütün sınırlarının tamamen kontrol ve müşahede altında tutuluyor olmasına rağmen İsrailli gazetecinin Irak'a Türkiye üzerinden girebilmesi Iraklı yetkilileri şaşkına çevirdi.

İSRAİL MEZARLARINI GÖRÜNTÜLEDİLER

Huzeiza Cheney, Kanal 10 televizyonunda “Cumartesi Haberleri” isimli bir program hazırlıyor. Cheney, Türkiye'ye giderek Irak'ın doğusunda bulunan Türkiye-Irak sınırına ulaşmayı başardı. Daha sonra hiçbir resmî uygulamaya tabi tutulmadığını hatta pasaportuna Irak damgası bile vurulmadığını belirterek, İsrail mezarlarını görüntülediklerini ifade etti. Hem Cheney'in cumartesi günü hazırladığı programındaki sunuş konuşmasından hem de görüntülerden Cheney ve ekibinin çekim yapmak için, Irak'a İsraillilerin girmesi yasak olmasına rağmen, yasadışı yollardan kolayca giriş yaptığı anlaşılıyor.

İSRAİLLİLER BU MEZARLARI ZİYARET ETSİN

Cheney, “Cumartesi Haberleri”nde “Çekim esnasında pek çok Yahudi mezarlarıyla karşılaştık. Eğer Irak hükümeti izin verirse İsraillilerin bu mezarları ziyaret edebilmeleri mümkün olabilir” diyor.

GAZETECİ, İSRAİL'İN GİZLİ POLİTİKASINI YÜCELTİYOR

İsrailli gazeteci Cheney, Irak'ta Yahudi Kürtlerinin terk ettikleri köylerini geri alabilmeleri ve savaşta terk ettikleri mülkiyetlerine kavuşabilmeleri için dönmeleri gerekliliğini savunan fazlasıyla grup ve kişilerin olduğunu ifade ederek İsrail'in gizli politikasına destek veriyor.

İSRAİL DOĞU KUDÜS'E KENDİ VATANDAŞINI YERLEŞTİRECEK

İsrail, Yahudi Kürtleri Irak'a götürerek “Doğu Kudüs'ü Filistinlilere terk ediyoruz” izlenimi vermeyi, artacak Kürt Yahudi nüfusu sayesinde Irak'ta elini güçlendirmeyi ve sular durulduğunda boşaltılan Doğu Kudüs'e kendi vatandaşını yerleştirmeyi planlıyor.

(Aktif Haber) 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.