İsrail, Suriye’yi vurdu, İran ve Rusya devreye girdi

İsrail, Suriye’yi vurdu, İran ve Rusya devreye girdi
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu saldırının, bir gün önce Golan Tepeleri’nin kuzeyinden düzenlenen saldırıya misilleme olduğunu söyledi. Netanyahu, “Hem İran’a hem saldırgan İran ile işbirliği yapan Suriye güçlerine karşı operasyon düzenliyoruz. Bize zarar vermeye kalkan herkesi vuracağız. Bizi yok etme tehdidinde bulunan kim olursa olsun, sonucuna katlanır” dedi.

İsrail ordusu saldırıda silah depoları, Şam Uluslararası Havalimanı’nın askeri bölümü, İran istihbarat birimi ve İran’a ait bir askeri tesisin hedef alındığı duyurdu. Ordudan Pazar günü yapılan açıklamada, Golan Tepeleri’nin kuzeyinden İsrail’e roket atıldığı ve roketin hava savunma sistemleri tarafından engellendiği belirtilmişti.

Suriye ise hava savunma sistemlerinin çoğu İsrail roketini engellediğini açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı saldırıda 4 Suriye askerinin öldürüldüğünü bildirdi. Muhaliflere yakın İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre ise hedef alınan yerler “başkent Şam yakınlarındaydı”, buralarda silah depoları ve Hizbullah ile İran’a ait askeri birlikleri vardı. Gözlemevine göre saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı en az 11.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.