İsrailli diplomatlar arasında Türkiye ayrılığı

İsrailli diplomatlar arasında Türkiye ayrılığı

İsrail'de yayınlanan Haaretz gazetesi, İsrailli diplomatların Türkiye yüzünden görüş ayrılığına düştüğünü bildirdi.

 


 

Gazete, İsrail'in Ankara Büyükelçiliği'nin Kudüs'e “öfkeli" bir mesaj göndererek, Dışişleri Bakanlığı'nda hazırlanan Türkiye-İsrail ilişkileri raporunun “gerçeklerden uzak olduğunu" yazdığını duyurdu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Siyasi Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan ve yalnızca İsrail kabine üyeleriyle İsrailli diplomatlara dağıtılan raporda, Türkiye'nin “kırmızı çizgiyi geçtiğine" dair işareti aldığı iddia edilerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Yahudi karşıtı olmakla suçlanmıştı.

Haaretz'e göre rapor, İsrail'in Ankara Büyükelçiliği'nde şok etkisi yaptı. Gazeteye göre, raporu hazırlayan isimlerden bazılarının daha önce Türkiye'de görev yapmış olması ve raporun hazırlanması sırasında büyükelçiliğe danışılmaması, elçiliğin öfkesini artırdı.

Haaretz'e göre elçilik, Türkiye-İsrail ilişkilerinin zaten kötü seyrettiği bir sırada raporun gerekli gizlilik önlemleri alınmadan ve bu kadar geniş bir çevreye dağıtılmasından da rahatsız oldu.

Gazeteye göre, İsrail'in Ankara Büyükelçiliği raporda yöneltilen ciddi suçlamaların gerçeklerle bağdaşmadığını bildirdi.

"Türkiye'de anti-semitizm farklı anlaşılıyor"

"Başbakan Erdoğan'ın raporda Yahudi karşıtlığıyla suçlanmasından" örnek veren elçilik, Türkiye'de anti-semitizmin İsrail veya Avrupa'dan farklı anlaşıldığını belirtti.

Haaretz'e göre, Büyükelçilik tarafından İsrail Dışişleri Bakanlığı'na gönderilen telgrafta, Türkiye'de devletin Yahudi karşıtı olmadığı ve İsrail'de anti-semitik olarak algılanan Başbakan Erdoğan'ın sözlerinin Türkiye'de tam tersi olarak anlaşıldığını belirtti.

Mesajda, İsrail'in barış sürecini kendi istediği gibi götürdüğü geçmiş dönemlerde Erdoğan'ın İsrail'le yakın ilişkiler içinde olduğu hatırlatıldı

Cnnturk.com

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.