İşte Avrupalı'nın çirkin yüzü...

İşte Avrupalı'nın çirkin yüzü...

 

Avrupa Ermeni Federasyonu’nun Avrupa Parlamentosu AP Genişleme raportörü Alman CDU Elmar Brok himayesinde laik Yahudi topluluğu ve Fransa’dan IBUKA derneği ile işbirliği içinde,düzenlediği konferans 6 Ekim’de Avrupa Parlamentosu’nda yapıldı. Avrupa’da İnkar ve Demokrasi başlığını taşıyan konferansta konuşmacılar Türk-Ermeni yakınlaşmasında soykırımın geri plana itilmesini eleştirdiler.Konferansa Avrupa Ermeni Federasyonu Başkanı Hilda Tchoboian, AP Hıristiyan Demokrat Grubu üyesi Elmar Brok, AP Hıristiyan Demokrat Grubu üyesi Fransız Jean Marie Cavada, Nicolas Zommerstajn,ve Alman yazar Ralph Giordano konuşmacı olarak katıldılar. Katılımcılar sözde Ermeni soykırımı ve Türkiye’nin AB sürecine yansımasını bakın nasıl değerlendirdi:

AP Genişleme Raportörü Elmar Brok: Avrupa Birliği’nden bahsederken AB’nin çıkış noktasına bakmamız gerekir. Bazen 1945’ten sonra, komünizm ve diktatörlük sonrası, birleşmenin ne kadar önemli olduğunu unutuyoruz. Avrupa Birliği değerler üzerine dayalıdır. Yahudi soykırımının kabul edilmesi ile birlikte bulduğumuz değerler bugünkü Avrupa değerleri için önemlidir. Geçmişi inkar edersek ilerleyemeyiz. Öncelikle size 20. yüzyılın başında yaşanan felakete tepki gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Tarih bizim kimliğimizin bir parçasıdır ve tarihi sorgulamalıyız. Bu insani erdemin bir parçası da başkalarına yaptığımız eylemlerin sorumluluğunu alabilmemizdir. Avrupa Birliği Türkiye’ye Ermeni soykırımının kabul edilmesi için baskı yapmalıdır. Geçmişi kabul edip, ondan bir şeyler çıkarmak AB’nin üzerine kurulu olduğu değerlerdendir.Geçmişten de öğreneceğimiz şeyler vardır. İnkarı sorumluluk sahibi Avrupalılar olarak kabullenemeyiz.

Ralph Giordano: 20. yüzyılın başında bir insanlık dramı yaşanmıştır. Binlerce insan evlerinden pijamaları ile ayrılmak zorunda bırakılmış ve Suriye, Mezopotamya gibi ülkelere göçe zorlanmıştır. İnsanın kafa yapısı bunu algılamakta zorluk çekiyor. En büyük kurbanlar ise tecavüze uğrayan ve köleliğe zorlanan Ermeni kadını ve kızları olmuştur. Ermenilerin bir kısmı zorla göç ettirilmiş, kalan kısmı ise hayvan gibi öldürülmüştür. 1.5 milyon insan hayatını kaybetmiştir. 86 yıllık hayatım boyunca birçok soykırım olayı okudum, nazizm ve komünizmle karşı karşıya kaldım, soykırımdan kurtulan insanlarla görüştüm, fakat Ermeni soykırımı bunların hepsini gölgesinde bırakmıştır. Bugünün Türkiye’sine baktığımda şunu görüyorum. Türkler hiçbir şey öğrenememişler. Yaptıkları tek şey doğruları çarpıtmak ve yanıltmak. Ermeni soykırımına karşı Ermenilerin Türklere yaptığı soykırımdan bahsedeceklerdir. Bu en büyük Türk yalanıdır. Ermenistan ile Türkiye arasında protokollerinin gündeme gelmesi beni fazlasıyla şaşırttı, buna inanamadım. Her iki ülke de birbirine yaklaşmak istiyor. Bu mutluluk vericidir. Eğer bir dönüm noktasına varılacaksa ön koşul olarak soykırımın kabul edilmelidir. Bu aynı zamanda Türkiye’nin AB üyeliği ya da imtiyazlı ortaklığı için gereklidir.

Nicolas Zommerstajn: Ben de zorla göç ettirilen bir ailenin çocuğuyum ve Ermeni haklının hissettiklerini anlayabiliyorum. Ermeniler sıkça dile getirdikleri bir şey vardır. Ermeni halkı henüz güvenli bir cennet bulamamıştır, çünkü bu soykırım adil bir şekilde muamele edilmedi. Ermeniler, Yahudiler ve diğer soykırıma uğrayan halklar arasında bir fark yoktur. Umarım bugün burada konuşulanlar AP’de ses getirecektir.

Jean Marie Cavada: Benim de ailemin bir tarafı Yahudi. Bizim bu soykırım adına komşularımıza yaptırım uygulamak için yasal araçlarımız vardır. Avrupa Birliği’nin değerlerini yaymalıyız. Kendi geçmişini bilmeyen bir ülke geçmişini tekrarlar durur. Kendi geçmişini bile kabullenmeyen bir ülkeyle müzakere masasına nasıl oturduk onu da anlamış değilim. Aslında kapılarımızı çok tehlikeli insanlara açıyoruz. Stalinizm ve Nazizm de aynı prensiplerle doludur. Avrupa Birliği Ermeni soykırımının tanınması için aktif rol oynamalıdır çünkü söz ettiğimiz ülke AB’ye girmek isteyen bir ülke.

 

(AB Haber) 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.