İsviçre'ye en üst düzey tepkiler

İsviçre'ye en üst düzey tepkiler

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsviçre’de referandum yapılarak minarelerin yasaklanması konusunda “Bu İsviçreliler için ayıp olmuştur” yorumunu yaparken Başbakan Tayyip Erdoğan, referandumu “çağdışı ve ilkellik” olarak değerlendirdi.

Başbakan Erdoğan, dünkü grup toplantısında, bu tür hakların referandum konusu yapılamayacağını söyledi. Antisemitizm ne kadar insanlık suçu ise İslamofobi’nin de o kadar insanlık suçu olduğunu kaydeden Erdoğan, AB üyesi ülkeler, AİHM ve ilgili mercilerin bu konuda duyarlılıklarını ortaya koymaları çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül, Ürdün Kralı Abdullah’ın davetlisi olarak dün bu ülkeye gitti. Gül, hareketinden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. İsviçre’de yapılan “minare referandumu”nun sonuçlarını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Gül, “İslam düşmanlığının nasıl geliştiğini göstermesi açısından dikkat çekici bir unsurdur” dedi. Gül, Kıbrıs müzakerelerinde Rum yönetiminin baskıları karşısında Türkiye ve KKTC’nin birlikte bir çözüme ulaşıp ulaşmayacağının sorulması üzerine, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın, müzakereler konusunda yaptığı istişare ziyaretleri çerçevesinde Türkiye’ye geldiğini belirtti.

Bir gazetecinin, “Kırmızı bültenle aranan Hakan Uzan’ın, Ürdün Kralı Abdullah ile geçen ay İngiltere’de yemek yediğine” ilişkin haberleri anımsatarak bu konunun Ürdün’ü ziyaretinde gündeme getirilip getirilmeyeceği sorusuna ilişkin de Gül, “Bunlar Ürdün makamlarına usulünce iletilecek konulardan birisidir” dedi.

‘Durumu düzeltici adım’

Dışişleri Bakanlığı da İsviçre’de minare yapımının yasaklanması girişiminin onaylanmasının “hayal kırıklığı” yarattığını, bu çerçevede İsviçre’nin, gelenekleriyle bağdaşmayan bu durumu düzeltici adımlar atmasının uluslararası kamuoyunca da beklendiğini belirtti. Yapılan açıklamada “Karar, temel insani değerler ve özgürlüklere aykırı talihsiz bir gelişmedir” denildi.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.