İsviçre'de 3 bin yıllık dolmen bulundu

İsviçre'de 3 bin yıllık dolmen bulundu
İsviçre'nin güneybatısındaki Valais Kantonu sınırlarında yer alan Don Bosco'da daha önce yakınlarında nekropol keşfedilen bir araziye inşa edilen sitenin yeraltı otoparkı için kazı yapılırken dolmen kalıntısına rastlandı.

Üçgen şeklinde dikilmiş olduğu tahmin edilen bir kaç ton ağırlığındaki dolmen taşları, yıkılmış olarak bulundu.

Le Matin gazetesinin haberine göre;  Dolmen yapısal olarak Petit-Chasseur bölgesinde 1961 ve 1986 yıllarında keşfedilen ve Avrupa prehistoryasının başyapıtlarından sayılan dolmenleri andırıyor. Ancak diğerlerinden farklı olarak Don Bosco'da bulunan dolmenin taşları üçgen şeklinde dikilmiş görünüyor.

İsviçreli arkeologlar günümüzden yaklaşık 3 bin yıl önce yapıldığı tahmin edilen dolmenin, bölgede Orta Neolitik evre yaşanırken inşa edildiğini belirtiyorlar. Arkeologlar kesin tarihlendirme yapabilmek ve dolmenin altındaki mezar odasında bulunması gereken iskelet kalıntılarının korunup korunmadığını belirlemek için alanda arkeoloji kazısı yapacaklarını açıkladılar.

Arkeolojik kazı için birkaç tonluk muazzam taş levhaların yerinden kaldırılması bekleniyor.

Öte yandan inşaat sahasının çevresinde yer alan buluntular civarda aynı türden birkaç anıt mezarın daha bulunabileceğini tahmin ettiriyor.


 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.