İtalyan Hükümeti'nden Sarı Yelekliler'e destek

İtalyan Hükümeti'nden Sarı Yelekliler'e destek
Hükümet ortaklarından sistem karşıtı 5 Yıldız Hareketi'nin (M5S) lideri ve Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio ile aşırı sağ görüşlü Lig Partisi'nin lideri ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Sarı Yelekliler'e destek veren açıklamalarda bulundu.

"YENİ BİR AVRUPA DOĞUYOR"

Di Maio, M5S'nin internet sitesindeki yazısında, Sarı Yelekliler'e hitaben, "Sizinki, bizim 5 Yıldız Hareketini ve 4 Ekim 2009'dan itibaren milyonlarca İtalyanı canlandıran aynı ruh. Yeni bir Avrupa doğuyor. Sarı Yelekliler'in, hareketlerin, direkt demokrasinin Avrupası." ifadelerini kullandı.

İtalyan Hükümeti'nden Sarı Yelekliler'e destek

"VATANDAŞLARIN TALEPLERİNE KULAK TIKAYAN POLİTİKALAR"

Mevcut Fransa yönetimini eski İtalyan hükümetine benzeten Di Maio, "Bunlar, halka dair çok daha önemli kararları dışarıda bırakan, vatandaşların taleplerine kulaklarını tıkayan politikalardır." değerlendirmesinde bulundu. M5S lideri, partisinin kullandığı demokratik araçları Sarı Yelekliler ile paylaşmaya hazır olduklarını da kaydetti.

"HER TÜRLÜ ŞİDDETİ KINIYORUM"

Diğer yandan, aşırı sağ görüşleriyle sık sık gündeme gelen İçişleri Bakanı Salvini de yazılı açıklamasında, "Halkına rağmen ülkeyi yöneten bir Cumhurbaşkanı'na karşı vatandaşların gösterilerini destekliyorum ama hiçbir şeye yaramayan her türlü şiddeti kesinlikle tamamen ve kalıcı bir şekilde kınıyorum." görüşünü paylaştı.
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.