Karzai'den "Temiz Yönetim" Sözü

Karzai'den "Temiz Yönetim" Sözü

Karzai'den 'temiz yönetim' sözü

ABD Başkanı Barack Obama, rakibi Abdullah Abdullah'ın çekilmesi sonrası 2'nci tura gerek kalmadan galip ilan edilen Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin temiz yönetim sözü verdiğini söyledi.

Obama, Karzai'nin yeni bir sayfa açmasını istiyor.

Obama, Bağımsız Seçim Komisyonu'nun kararının ardından telefonda konuştuğu Karzai'yi kutladığını açıkladı.

ABD Başkanı, ülkede yeni bir dönem başlatmasını istediği Karzai'nin yolsuzlukla mücadele sözü verdiğini belirterek, "Karzai bu dönemin öneminin farkında olduğu konusunda bana güvence verdi. Ama ben söze değil eyleme bakacağımızı söyledim" diye konuştu.

Obama açıklamasında seçim sürecinin sorunlu olmasına rağmen, sonucun Afganistan Anayasası'na göre belirlendiğini söyledi.

Hamid Karzai'nin 7 Kasım için planlanan ikinci turdaki tek rakibi olan Abdullah Abdullah önceki gün seçimden çekildiğini açıklamıştı.

Böylece ikinci tur öncesinde liderlik yarışında Hamid Karzai tek başına kalmıştı.

Bazı önde gelen seçim görevlilerinin bu görevden uzaklaştırılmalarını talep eden Dr. Abdullah, yine adil bir ortamda düzenlenebileceğini düşünmediği için ikinci tura katılmadığını söyledi.

Ağustos ayında düzenlenen ilk tur seçim, çeşitli usulsüzlük iddiaları nedeniyle tartışmalı bir hal almıştı.

Bu arada, Afganistan'ı ziyaret eden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon da Karzai'yi kutladı.

(BBC)

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.