Kaşgar'daki Türk varlığı yok ediliyor

Kaşgar'daki Türk varlığı yok ediliyor

Pekin yönetimi, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin kültür başkenti olarak anılan Kaşgar’ın tarihi dokusunu, “kenti yeniden yapılandırma” adı altında ortadan kaldırmak için yıkım çalışmalarına başladı.

Tarihten bu yana Doğu Türkistan’ı asimile politikasından vazgeçmeyen Çinliler, Uygur Türklerinin hak aramaya yönelik her türlü girişim ve çabalarını kanlı bir şekilde bastırırken, bölgedeki Türk tarihini silmek için de hiçbir fırsatı kaçırmıyor.

Kaşgar’da sözde “kenti yeniden yapılandırma” projesini uygulamaya sokan ve ilk aşamada kentteki eski evleri yıkmaya başlayan Pekin yönetiminin, bu yıkımların ardından önümüzdeki yıl 10 binden fazla Uygur Türkünü Çin’in başka bölgelerine yerleştireceği gelen bilgiler arasında. Çin böylece bir yandan Doğu Türkistan’daki Türk nüfusunun eksiye gitmesini sağlarken, diğer taraftan da bölgedeki Türk tarihi dokusunu ortadan kaldıracak ve Çince “kurtarılmış topraklar” anlamını taşıyan SingXiang (Sincan), adına yaraşır konuma gelme yolunda yeni bir etabı da tamamlamış olacak.

Zira evleri yıkılan veya yıkılmasına karar verilen Uygur Türklerini Çin’in başka bölgelerine göçe zorlayan Pekin yönetimi, Kaşgar’ı Türk nüfusundan tamamen temizleme planlarını da hızla devam ettiriyor. Pekin, bir taraftan Kaşgar’daki Türk nüfusunu azaltırken diğer taraftan da kentte Çinli nüfusunun artmasını teşvik ediyor. Kente gelecek Çinliler için çok katlı konutlar inşa ederek, yoğun bir yerleşim için her türlü kolaylığı sağlıyor.

Bilhassa Temmuz ayında Urumçi’de meydana gelen olayları gerekçe gösteren Pekin yönetiminin, basın mensupları ve yabancıların Kaşgar’ı ziyaretine izin vermediği belirtilirken,  komşu ülkelerde yaşayan Uygur Türklerinin ülkeye giriş çıkışlarında da büyük zorluklar çıkardığı aktarılıyor.

Çin'de 1960-1980 yılları arasında çok kapsamlı bir şekilde yürütülen kültür devrimi sırasında, şehirdeki cami ve mescitlerin önemli bir bölümü yıkılmıştı.

(A. Işık Aksu-Global Yorum)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.