Kazakistan’da cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi Tokayev

Kazakistan’da cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi Tokayev

Kazakistan’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, devlet başkanığı görevini geçici olarak üstlenen Kasım Cömert Tokayev kazandı. Kazakistan Seçim Komisyonu 66 yaşındaki Tokayev’in, yüzde 70,76 oranında oy alarak cumhurbaşkanlığına seçildiğini açıkladı.

Kazakistan’da muhalefet seçimlerin adil koşullarda yapılmadığını ifade ederken, düzenlenen izinsiz protesto gösterilerinde yaklaşık 500 hükümet karşıtı eylemci gözaltına alındı. Zengin doğal kaynaklara sahip ülkede halkın bir bölümü yolsuzluk ve sosyal adaletsizlikten şikayetçi.

Tokayev, ülkeyi yaklaşık 30 yıl yöneten eski devlet başkanı Nursultan Nazarbayev’in geçtiğimiz Mart ayında beklenmedik  istifasının ardından geçici olarak bu görevi üstlenmişti. Ancak siyasi gözlemcilere göre politikadaki etkinliğini sürdüren Nazarbayev hala iktidarı elinde tutan, ülkenin en güçlü politik şahsiyeti konumunda.

Kasım Cömert Tokayev’in kazandığı cumhurbaşkanlığı seçimindeki diğer altı adaydan en çok oy alan ikinci isim yüzde 16,2 ile Amirjan Kosanov oldu. Yaklaşık 18 milyon nüfusu olan ülkede 12 milyon kişi oy kullanma hakkına sahip. Seçim öncesinde zaman zaman sosyal medya platformlarına erişim sağlanamazken, birçok farklı kaynaktan da internet bağlantısının devre dışı olduğu yönünde haberler gelmişti. İnsan hakları örgütleri de ülkede muhalefete baskı uygulandığını iddia ediyor.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.