Köstebek Prens! HAMAS kurucusunun oğlu Shin Beth muhbiri çıktı

Köstebek Prens! HAMAS kurucusunun oğlu Shin Beth muhbiri çıktı


İsrail'in Haaretz gazetesi, İsrail İç İstihbarat Teşkilatı Shin Beth'in muhbirlerinden birinin itiraflarını yayınladı. Ancak itirafta bulunan isim, herhangi biri değil. HAMAS'ın kurucularından birinin oğlu. İşte Haaretz'e anlattığı kadarıyla Musab Hasan Yusuf'un sıradışı muhbirlik hikayesi...

Adı Musab Hasan Yusuf, ünvanı Yeşil Prens. HAMAS'ın kurucularından Şeyh Hasan Yusuf'un oğlu. Kendi ifadelerine göre, İsrail İç İstihbarat Servisi Şin Bet'in haber kaynaklarından biri. Hem de öyle böyle bir kaynak değil. İtirafları doğruysa, köstebeğin alası...

Musab Hasan Yusuf, 20 yaşından itibaren İsrail İç İstihbarat Servisi tarafından kullanıldı.

Aralarında El Fetih'in askeri anlamda en önemli isimlerinden birinin, Mervan Barguti'nin de olduğu pek çok Filistinli militanın eylem hazırlığında yakalanmasını sağlayan oydu.

Shin Beth'e istihbarat sızdırarak yakalanmasını sağladığı diğer önemli isimler, HAMAS Komutanı İbrahim Hamid ve HAMAS'ın kullandığı bombaları üreten Abdullah Barguti.

Musab Hasan Yusuf'un bu itirafları ilk kez Haaretz gazetesinin haberiyle ortaya çıktı. Shin Beth, Yusuf'un iddiaları konusunda sessizliğini koruyor.

Ancak Yusuf, Filistin ve İsrail toplumu için yabancı bir isim değil.

Şu an 32 yaşında olan "Yeşil Prens" 10 yıl önce Hristiyanlığı seçti, 2007'de Batı Şeria'dan kaçtı ve California'da yaşamaya başladı.

Yusuf Hristiyanlığa geçtiğini 2008 yılında verdiği bir röportajla açıkladı. Ancak muhbirinin geçmişi bugüne kadar gizledi.

Yusuf bu konudaki sessizliğini, Amerika'da biyografisinin yayınlanması öncesinde bozdu.

Kitabın yayınlanmasıyla Musab Hasan Yusuf'un hayatına dair diğer detaylar da ortaya çıkacak.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.