‘Küçük Arap’ Krizi

‘Küçük Arap’ Krizi

 

Fransa İçişleri Bakanı Brice Hortefeux’nun, Emin isimli Kuzey Afrikalı bir genç hakkındaki sözleri ırkçı bulundu.

 

Hortefeux ve partili bir kadın arasındaki tepki çeken konuşma şöyle:

 

Kadın: O bizim küçük Arap’ımız. Domuz yiyip bira içiyor.

 

Hortefeux: Tek olunca iyiler. Ama sayıları çok olunca problem yaratıyorlar.

 

FRANSA’da muhafazakâr iktidar partisi UMP, olağan kongresini, ülkenin güneybatısında Seignosse’da geçen hafta yapmıştı. İçişleri Bakanı Brice Hortefeux’unun görüntüleri internete sızınca,Fransa’da ırkçılık tartışması başladı.

 

Videoda, Hortefeux ve diğer “beyaz” partililer, fotoğraf çektirmek isteyen 22 yaşındaki Kuzey Afrikalı Amine Benalia-Brouch’un çevresinde ayaküstü sohbet ederken görülüyor. “Entegrasyon” konusundaki sohbet sırasında partili bir kadın, Emin’in domuz yiyip bira içtiğini söyleyince, Hortefeux, “Bir tane olunca iyiler, ama çok olunca problem yaratıyorlar” diyor.

 

İstifası isteniyor

Bu video Fransız sitelerinde izlenme rekorları kırarken, Sosyalist muhalefet daha önceki görevi Göçmen Bakanlığı olan Hortefeux’yu istifaya davet etti. Muhalefet lideri Martine Aubry, “Hortefeux bu hafta Paris havalimanında bir görevliyi ırkçı ifadeleri yüzünden görevden aldı. Şimdi aynı kuralı kendisine uygulamalı.Fransa böyle konuşan bir bakana sahip olamaz” dedi.

 

Hortefeux ise sözlerinin Arapları değil,Fransa’nın Auvergne bölgesinde yaşayan hemşerilerini iğneleme amacı taşıdığını öne sürdü.

 

Sarko’nun oğullarının vaftiz babası

Üç aylık İçişleri Bakanı Hortefeux, 2005-2007 döneminde bu koltukta oturan mevcut Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin en yakın siyasi müttefiklerinden. İkili arasında iş ilişkisinin ötesinde bir bağ var. Hortefeux,Sarkozy’nin oğullarının vaftiz babası. Hortefeux’nun başı da, bakanlığı döneminde Sarkozy’nin “ayak takımı” diye nitelediği göçmen gençlerle dertte.

 

(Hürriyet) 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.