Libya parlamentosu Türk nüfuzuna karşı S. Arabistan'dan yardım istiyor

Libya parlamentosu Türk nüfuzuna karşı S. Arabistan'dan yardım istiyor

Konuya hakim kaynaklar, S. Arabistan kralının Libya parlemento başkanı Akila Salih ile Riyad'da iki ülke arasında ki ikili ilişkileri görüştüğünü açığa çıkardı.

Kaynaklar, görüşmenin öneminin Libya Uzlaşma hükümeti ve Türkiye hükümeti arasında imzalanan anlaşmanın neden olduğu büyük polemik durumu ile eş zamanlı olarak geldiğine işaret etti. Toplantının Libya içinde ve Afrika kuzeyinde Türk nüfuzunu sınırlamaya katkıda bulunacağını özellikle toplantının başta Veliaht prens olmak üzere üst düzey birçok yetkilinin hazır bulunmasıyla yapıldığını belirtti.

Kaynaklar, Suudi yetkililerin bu hacimde hazır bulunmalarının Libya krizine siyasi çözümler bulmak ve Türkiye'nin arzuları ve müdahaleleri önündeki yolu kesmek için S. Arabistan'ın nezdindeki ciddiyete işaret ettiğini vurguladılar.

Riyad'ın Türk rolünün İran faaliyetlerinden farklı olmadığını, bölgedeki Türk faaliyetlerine özellikle Ankara'nın Katar'da ki askeri ve istihbarat nüfuzunun artmasından sonra geleneksel nüfuzunu kuşatma girişimi ve milli güvenliğine
tehdit olarak gördüğünü sözlerine eklediler.

 

Çeviri yapılan kaynak: https://www.mena-monitor.org/ar/news/view/130729 (Turgut Adsız)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.