Lordlar Kamarasında Kıbrıs Gündemi

Lordlar Kamarasında Kıbrıs Gündemi

İngiltere Lordlar Kamarası’nda Salı gününe denk gelen 1 Aralık 2009 tarihinde KKTC yetkilileri ve İngiliz Lordlarının katılımıyla yapılan toplantıda, Kıbrıs görüşmeleri ve çözüm konusunda “”ihtiyatlı” bir yaklaşım sergilendi. Kıbrıs konusunda Türk tezlerine yakınlığıyla tanınan Lord Maginnis başkanlığında House of Lords salonlarında yapılan toplantıya KKTC Hükümeti adına Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Hasan Taçoy katıldı.

Lord Maginnis’in yönettiği Kıbrıs meselesinin geçmişten bu güne değerlendirildiği toplantıda Lord Laird, Lord Manson, Lord Lewis, Lord Ahmed, Sir Michael Graydon, MP Jo Surnson, Prof. Dodd, Cllr. Harvey Marshall, Cllr. John Oakes yer aldılar ve değerlendirme konuşmaları yaptılar.

“Çözüm, bizim kırmızı çizgilerimizle uyumlu olmalıdır”

KKTC Hükümetini temsilen toplantıda bir konuşma yapan Bakan Hasan Taçoy, KKTC Hükümetinin devam eden toplumlararası görüşmelere ilişkin tutumunu dile getirdi. Garantiler, yeni bir devletin kurulması ve sulandırılmamış iki bölgelilik konusunda kesin ve kararlı olduklarını söyleyen Taçoy, “çözüm bu kayıtları taşımazsa biz KKTC olarak yolumuza devam ederiz” dedi. Diyaspora da yaşayan Türklerle dayanışma içinde olduklarını ve onların ekonomik ve kültürel desteğini arkalarında hissettiklerini söyleyen Hasan Taçoy, Rumların propaganda ve EU üyesi olmanın verdiği güçle hareket ederek Dünya kamuoyunu yanılttıkları kaydetti. Toplantıda yer yer konuşmalar yapan ve sorular soran Lordlar kamarası üyeleri, Türk tarafını desteklerken, görüşmeler sonrası için bir “B planı” na sahip olunması gerektiğini vurguladılar.
  
Lord Maginnis; “Türklere ekonomik ve kültürel soykırımı uygulandı”

KKTC’nin uluslararası çıkarları ve savunmasında önemli bir yer bulunan Lord Maginnis, toplantıda Türkiye ve KKTC nin “propaganda savaşımında” daha etkili olması ve bu işe daha fazla önem vermesi gerektiğini söylerken,”Dünya da herkes Rumların baskıya uğradığından sözediyor. Oysa gerçekte ekonomik ve kültürel bir baskıya ve soykırımına uğrayanlar Türklerdir. 1963’ten beri Türkler zorla ve baskıyla ada dışına göçe mecbur bırakıldılar. Bunları daha iyi anlatmalısınız”dedi.

(Avrupa Ajansı/AVA)

 

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.