Macaristan, Kanada ve ABD, Rusya Semalarında Gözlem Uçuşu Yapacak

Macaristan, Kanada ve ABD, Rusya Semalarında Gözlem Uçuşu Yapacak
Rusya Savunma Bakanlığı’nın resmi gazetesi Krasnaya Zvezda, Macaristan, Kanada ve ABD'nin, bugünden başlayarak Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde Rusya semalarında gözlem uçuşu gerçekleştireceğini duyurdu. Krasnaya Zvezda, Rusya Savunma Bakanlığı Nükleer Risk Azaltma Merkezi Başkanı Sergey Rıjkov “ 22-26 Temmuz tarihlerinde Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde Macaristan, Kanada ve ABD ortak misyonu, Macaristan’a ait An-26 uçağı ile Kubinka havalimanından havalanarak Rusya semaları üzerinde gözlem uçuşu gerçekleştirecek” ifadelerine yer verdi.

Rus denetçilerin de Tu-154M LK-1 uçağı ile Kanada üzerinde uçacağını söyleyen Rıjkov,  maksimum menzili 6.150 kilometreye çıkabilecek ve 22-28 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek bu uçuşa da Iqaluit havalimanından başlanacağını ifade etti.
Açık Semalar Anlaşması 1992 yılında Soğuk Savaş sonrası dönemde orduların şeffaflığını sağlamak amacıyla imzalanmıştı. Anlaşma çerçevesinde imzacı ülkeler birbirlerine yönelik denetim uçuşu gerçekleştirebilir. Anlaşmayı imzalayan ülkeler arasında NATO ülkelerinin büyük kısmı ve Rusya, Belarus, Ukrayna ve birkaç başka bulunuyor.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.