Macron'dan "Avrupa'ya Karşı Duruş Netleştirme" Çağrısı

Macron'dan "Avrupa'ya Karşı Duruş Netleştirme" Çağrısı
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, New Yorker dergisine vyaptığı açıklamada, Avrupa Parlamentosu seçimlerinden ABD Başkanı Trump ile ilişkilerine kadar pek çok konuda açıklamalar yaptı. 

Trump ile Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinde belirsizlik olduğunu ifade eden Macron, "Özellikle Trump'ın Brexit sürecindeki duruşuna bakarsanız, zorlu bir Brexit'i desteklediğini göreceksiniz. Bence Trump Avrupa'ya karşı duruşunu netleştirmeli" dedi. 

Avrupa Parlamentosunun (AP) geçen ay yapılan seçimleri hakkında da değerlendirmeler yapan Macron;

"Avrupa'da yeni olan boyut, aşırıcılığın özellikle de aşırı sağın her yerde yükselmesi. Birkaç ay önce birçok insan yeni aşırı sağ koalisyonunun AP'de çoğunluk sağlayacağını düşünüyordu. Ancak böyle olmadı. Bence AP seçimlerinin en büyük olumlu yanı bu oldu"ifadelerinde bulundu. 

Aşırı sağcı partilerin yabancı bazı aktörlerce desteklendiğini ve bu partilerin onların etkisi altında kaldıklarını savunan Macron, bu yabancı etkilerden birisinin de Trump olup olmadığına ilişkin soruya, "Hayır. Çünkü, Trump'ı ve onun eski danışmanı Steve Bannon'ı benimsemiyorum" cevabını verdi. 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.