Mahmud Abbas: 'İsrail'in Karşısında Tek Yumruk Filistindir!'

Mahmud Abbas: 'İsrail'in Karşısında Tek Yumruk Filistindir!'

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’tan Arap ülkelerine çağrı:

Filistin lideri Mahmud Abbas, Arap liderlerinin İsrail’e karşı “kararlı” olmalarını istedi.

Sözcüsü Nebil Ebu Rudayna’nın AFP’ye verdiği bilgiye göre, Suudi Kralı Abdullah’la görüşen Abbas, Arap yöneticilerine, işgal topraklarında yeni yerleşim birimleri kuran İsrail karşısında “ tek yumruk” olmaları için çağrı yaptı.Abbas, İsrail’in Batı Şeria’da yeni yerleşkeler kurmaya devam etmesini, “Araplara ve uluslararası topluluğa meydan okuma” olarak nitelendirdi. “İsrail’in kararı, ABD Başkanı Barack Obama’nın barış çabalarını baltalıyor” diyen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, “İsrail, işgal ettiği bölgelerde yeni yerleşkeler açma politikasından vazgeçmezse müzakere masasına oturmayız” dedi. İsrail, dünyadan gelen tepkilere rağmen, Batı Şeria’da Yahudi göçmenler için yeni yerleşim birimleri açacağını bildirmişti.

Batı Şeria ve Gazze’ye yönelik ambargoya dikkat çeken Abbas, “İsrail derhal durdurulmalıdır” dedi.

Yahudi yerleşimi tam gaz

İsrail hükümeti, ABD’nin sözde karşı çıktığı ve Filistin yönetiminin sert tepki gösterdiği işgal alanlarındaki yerleşimlere hız verdi. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinde 500 konutun inşaatına onay verdi. Barak’ın bu inşaat izinlerinin bir kısmını önceki gece onayladığına dikkat çekildi. Konut inşaatları, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun kararı doğrultusunda 6 yerleşimde yapılacak. Bu yerleşimler, herhangi bir barış anlaşmasında İsrail’in kendi topraklarında tutmak istediği “yerleşim blokları” arasında yer alıyor.

(Yeniçağ)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.