Merkel garanti, ortağı belirsiz

Merkel garanti, ortağı belirsiz

Almanya’da yarın genel seçimler yapılacak. Başbakan Angela Merkel’in koltuğunu koruması bekleniyor. SPD ile koalisyon devam mı edecek, yoksa yeni ortak FDP mi olacak?

 

Başbakan Angela Merkel’in genel başkanlığını yaptığı Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ile “kardeş parti” Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi’nin (CSU), yeni koalisyonu FDP ile kurmak istiyor.

 

Bu durumda FDP’nin eşcinsel olduğunu açıkça ilan eden lideri Guido Westerwelle’nin yeni dışişleri bakanı olması çok büyük bir olasılık.

 

Muhafazakar Alman seçmeni ise, Westerwelle’nin ‘dışişleri bakanı’ olarak, spor meneceri sevgilisi Michael “Micky” Mronz ile gideceği denizaşırı ülkelerdeki performansı konusunda tereddütlü. Gay bakanın, iki eşcinseli idam ettirdikten sonra “ülkemizde eşcinsel yok” diyen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ya da kendisini eleştiren bir editörü eşcinsellikle itham eden İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi gibi “maço” liderlerle müzakerelerde nasıl bir performans göstereceği merak konusu. FDP’nin yüzde 13 oranında oy alacağı tahmin ediliyor.

 

31 Türk aday yarışacak

 

Genel seçimlerde 700 bine yakını Türk kökenli olmak üzere 62.2 milyon seçmen oy kullanacak. 598 sandalyeli Federal Meclis’e girmek için 31’i Türk kökenli 3 bin 566 aday yarışacak. CDU/CSU çifte vatandaşlığa karşı tutumu savunurken, SPD seçim programında Türkiye’ye AB üyeliğinin verilmesinin yanı sıra Almanya’da yaşayan göçmenlere çifte vatandaşlık ve yerel seçim hakkının genişletilmesinden yana tavır koyuyor.

 

Anketlerdeki son durum

 

CDU/CSU.  .......  yüzde 35

SPD  ...............  yüzde 24

FDP  ...............  yüzde 13.5

Sol Parti  .........  yüzde 11.5

Yeşiller  ...........  yüzde 11

 

(Ahmet Külahçı-Hürriyet)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.