Miçotakis'ten Hadsiz Kıbrıs Açıklaması "Önceliğimiz Türk işgalinin son bulması"

Miçotakis'ten Hadsiz Kıbrıs Açıklaması "Önceliğimiz Türk işgalinin son bulması"

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Kıbrıs'ın enerji alanındaki meydan okumaların tırmanmasına karşı Yunanistan ve Avrupa Birliği'nin AB desteğini alacağını açıkladı.

Miçotakis ayrıca, bölgey ilişkin önceliklerinin Türk işgalinin son bulması olduğunu ifade etti. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, ilk yurt dışı ziyaretini Kıbrıs'a yaparak, Rum lider Nikos Anastasiadis ile Lefkoşa'da bir araya geldi. Ziyaretinin sadece sembolik değil siyasi olarak da önemli bir dönemde gerçekleştiğini ifade eden Miçotakis, Rum kesimi ile birlikte bölgede ciddi meydan okumalarla karşı karşıya geldiklerini söyledi. 

Miçotakis, Türkiye'nin faaliyetlerine karşı AB'nin benzer bir cevap vermesi gerektiğini ileri sürerek, "Kıbrıs enerji alanındaki meydan okumaların tırmanmasına karşı Yunanistan'ın ve AB'nin desteğini alacaktır" diye konuştu.

Kıbrıs sorununa ilişkin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Anastasiadis arasında planlanan görüşmeden dolayı ihtiyatlı iyimserlik duyduğunu ifade eden Miçotakis, "Türk işgalinin son bulmasının ilk öncelikleri olduğu ve çağ dışı garantiler sisteminin çözümle birlikte kaldırılması gerektiği" ifadelerini kullandı.

Anastasiadis ise konuşmasında, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine ilişkin, "Müzakerelerin yeniden başlaması konusunda Miçotakis ile ortak duruşumuz, Türkiye’nin, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgedeki hukuksuz faaliyetlerine ve Gazimağusa’daki  kapalı alanın açılması planına son vererek uygun atmosferin yaratılmasına katkıda bulunması gerektiği şeklinde" konuştu.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.