Moskova’daki Libya Konulu Görüşmeden Öne Çıkanlar

Moskova’daki Libya Konulu Görüşmeden Öne Çıkanlar
Libya’da savaşan taraflar arasında çözüm bulma amacıyla Moskova’da 6 saat süren ve taslak anlaşma metni oluşturulmasıyla sonuçlanan müzakerelerin ardından Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile açıklamalarda bulundu.
 
Çavuşoğlu: Taslak bir metin ortaya çıkardık
 
Libya'daki ateşkesin sağlanması için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu Rusya'da bir araya geldi. Çavuşoğlu: Çalışmalar sonucunda Libya'da anlaşmaya yönelik bir taslak metin ortaya çıktı. Sarraj ve Meşri, bu metni imzalayarak bize, Türkiye tarafına teslim ettiler. Yine Lavrov’un söylediği gibi Hafter tarafıysa, yarın sabaha kadar süre istedi. Yarın sabah Hafter tarafı da bu metni imzalarsa daha önce girişimimiz sonucunda, iki başkanın çağrısı sonucunda sözlü olarak ateşkese uyacaklarını ilan eden Sarraj ve Hafter tarafları, yazılı şekilde taahhütlerini yerine getireceklerdir.” İfadelerini kullandı. Libya'daki ateşkesin devamı ve sürecin hızlanması için Türkiye ve Rusya’nın birlikte çalışmaya devam edeceğini ifade eden Çavuşoğlu ayrıca metni imzalayan Serrac ve Mişri'ye teşekkür etti.
 
Lavrov: Moskova’daki Libya müzakerelerinde anlaşma taslağında belli bir ilerleme sağlandı
 
Libya müzakerelerinde belli bir ilerleme sağlandığını, tarafların oluşturulan taslak metnine olumlu baktıklarını söyleyen Lavrov şöyle konuştu: "Bugün sabahtan beri Libya’daki tarafların katılımıyla, ayrıca Türkiye, Rusya savunma ve dışişleri bakanlarının desteğiyle yoğun müzakereler yapıldı. Ateşkesle ilgili sorunların somutlaştırılmasını mümkün kılacak bir belge üzerinde çalışıldı. Bildiğiniz üzere (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin ve (Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın 8 Ocak’ta İstanbul’da kabul edilen ortak açıklamasında yer alan çağrıları üzerine pazar günü saat 00.00’da ateşkes ilan edilmişti. Bugünkü toplantının bu nihai taslak belgesi ayrıntılı şekilde ele alındı, oldukça ciddi müzakerelerin konusu oldu ve bugün, bu yönde belli bir ilerlemenin sağlandığını söyleyebiliriz." Lavrov ayrıca, “Türk ve Rus temsilciler, şu anda müzakere edilen anlaşmaların uygulanmasın konusunda taraflara yardımcı olmaya devam edecek. Libyalı taraflar arasında müzakereler yoluyla siyasi çözüm bulunmasını, insani sorunların çözülmesini ve ülkenin ekonomik olarak yeniden canlanmasını sağlayacak koşulların oluşturulması için çalışma grubu kurulması kararlaştırıldı. Çalışma grubunun ilk toplantısı, ocak ayı içinde yapılabilir. BM Libya Misyonu'nun önlemleri kapsamında öngörülen şekilde 5+5 formatında kurulacak askeri komisyon, çatışmanın tarafları arasındaki kesişme hattının belirlenmesinden, ateşkesin izlenmesinden ve ateşkesin sürdürülebilirliğinin sağlanmasından sorumlu olacak.”  İfadelerini kullandı.

Serrac, Hafter ile görüşmeyi reddetti

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es Serrac'ın General Hafter ile yüz yüze görüşmeyi reddettiği açıklandı.

Ateşkes için 1 gün süre isteyen General Hafter metni imzalamadan Moskova'dan ayrıldı

Libya'da süren iç savaşın sonlanması için Türkiye ve Rusya'nın ortak girişimiyle Moskova'da düzenlenen görüşme sonrası taraflardan General Halife Hafter'in ateşkes metnini imzalamadan şehirden ayrıldığı belirtildi. Hafter, pazartesi günü yapılan toplantıda söz konusu metni imzalamak için 1 gün süre istemişti.

Sarraj ateşkes anlaşmasını imzaladıktan sonra Rusya'dan ayrıldı

Fayez Sarraj liderliğindeki Libya Ulusal Mutabakat Hükümet (UMH) heyeti, Rusya ve Türkiye'nin himayesinde hazırlanan Libya Ulusal Ordusu ile ateşkes anlaşmasını imzaladı ve ardından İstanbul'a gitti.
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.