Mullen: 'Tehdit devam ediyor'

Mullen: 'Tehdit devam ediyor'

ABD Genelkurmay Başkanı Amiral Michael Mullen, ABD’yi kana bulayan 11 Eylül saldırısının üzerinden 8 yıl geçmesine karşın, El Kaide’nin ABD’yi yine vurabilecek güçte olduğunu söyledi.

MHA- NBC TV’sinde konuşan Mullen, "Radikal grup, hala ABD’yi vurabilecek güce sahip. Bu hedefe yoğunlaşmış bulunuyor" dedi.

"El Kaide’nin eğitim, destek ve finansman imkanları var" diyen Mullen, örgütün Afganistan ve Pakistan’daki Taliban’dan destek almaya devam ettiğini belirterek, Afganistan’da Taliban’a karşı yürütülen mücadelenin haklı olduğunu savundu. Genelkurmay başkanı, Afganistan ve Pakistan’da Taliban ve El Kaide’ye karşı yürütülen mücadeleye kamuoyunun verdiği desteğin azalmasının ise endişe verici olduğunu da belirtti.

Ağustos ayı ortasında Washington Post tarafından yayınlanan kamuoyu araştırması, Amerikalıların yüzde 51’inin, savaşın çekilen zahmete değmediğini düşündüğünü, "terörle savaşa" verilen desteğin yüzde 47’de kaldığını göstermişti.

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan’daki savaşın "gerekli" olduğunu söylemiş ve Afganistan’daki asker sayısının yıl sonuna kadar 21 bin artırılarak 68 bine yükseltileceğini açıklamıştı.

(mehrnews)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.