Mutteki: Türkiye’nin 5+1 ile Müzakerelerde Ev Sahipliği Kesin Değil

Mutteki: Türkiye’nin 5+1 ile Müzakerelerde Ev Sahipliği Kesin Değil

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki Türkiye’nin Tahran ile 5+1 grubu arasındaki müzakerelere ev sahipliği yapacağı söylemlerine karşılık, müzakere tarihinin 1 ekim olarak kesin belirlendiğini ancak yapılacağı yerin henüz kesinleşmediğini ve bu konuda görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Basın mensuplarına konuşan Mutteki, İran İslam Cumhuriyeti ile 5+1 grubu arasındaki müzakerelere ABD temsilcisi olarak William Brenz’in katılıp katılmayacağı yönündeki bir soruya şu yanıtı verdi: “bu görüşmeler doğrudan yapılmıyor ve aslında 6+1 şeklinde yapılıyor.”

“Söz konusu müzakereler aralığında İran ile ABD doğrudan masaya oturabilirler mi?” şeklindeki bir soruya Mutteki, Amerikalıların doğrudan müzakereye katılacaklarını ve bu tur müzakerelerde çeşitli konuları ele alacaklarını hatırlattı.

Dışişleri Bakanı “İran tarafından sunulan öneri paketi için bir sonuca ulaşmak için görüşmeler yapılacak. Müzakerelerin yapılması için uygun bir sonuca ulaşmayı umuyorum” dedi.

(Irna)  

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.