Myanmar'dan Arakan açıklaması

Myanmar'dan Arakan açıklaması
Myanmar'da hükümet tarafından görevlendirilen bir komisyon Arakanlı Müslümanların hedef olduğu şiddetin "soykırım" değil "savaş suçu" olduğunu belirtti.

2017'de Arakan'da yaşanan ve uluslararası kamuoyunun büyük tepkisini çeken olayları araştıran uzmanlar kurulu, Arkana Müslümanlarına karşı işlenmiş soykırım delillerine ulaşılamadığını ifade etti.
 
730 binden fazla Arakanlı kendilerine yönelik haftalarca süren şiddet nedeniyle evlerini terk ederek komşu ülkelere sığınmak zorunda kalmıştı. Yaşanan olaylar sırasında Birleşmiş Milletler toplu tecavüz, ve katliamlar yaşandığını, bunların "etnik temizlik hedefiyle" gerçekleştirildiğini açıklamıştı.
 
Her ne kadar organize edilen panel olayları savaş suçu olarak kabul etse de insan hakları savunucuları ve Rohingyalı yöneticiler komisyon raporunun birkaç gün sonra Birleşmiş Milletler'in yüksek mahkemesinde açıklanacak soykırım davası kararını "kamufle" etmek için yapıldığını ileri sürerek reddetti.
 
Soruşturma komisyonu, aralarında güvenlik güçlerine bağlı kişilerin de bulunduğu "çok sayıda kişinin" olası savaş suçları ve ağır insan hakları ihlallerinden sorumlu olduklarına dair "mantıklı nedenler" olduğunu açıkladı. Komisyona göre hedef alınan kişiler evleri yakılarak öldürülen "masum köylülerdi".
 
Bununla birlikte yayınlanan sonuç raporunda köylülerle ve güvenlik güçleri ile yapılan görüşmelerde komisyon Rohingyalı militanların 30 kadar güvenlik noktasına saldırdıklarının ortaya çıktığını ve bu saldırıların karşı tepkiyi "provoke" ettiğini belirterek, yaşananları "ordu içindeki bir çatışma" olarak değerlendirdi.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.