NATO, Türkiye'nin talebi üzerine toplandı

NATO, Türkiye'nin talebi üzerine toplandı
NATO, Türkiye'nin talebi üzerine Suriye'deki durumun değerlendirilmesi talebi çerçevesinde bugün toplandı.
 
NATO'da Türkiye'nin talebinin ardından düzenlenen olağanüstü Suriye toplantısı başladı. Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Basat Öztürk'ün son gelişmelere ilişkin bir sunum yapması ve müttefikleri bilgilendirmesi öngörülüyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg toplantı sonrasında basına açıklamalarda bulunacak.
 
NATO'nun 4. maddesi ne diyor?

NATO'nun Kuzey Atlantik Anlaşması'nın 4. maddesi uyarınca bir müttefik toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğünde, tüm müttefiklerle danışma talebinde bulunabiliyor.
 
Türkiye en son 2015'te IŞİD'in Suruç'taki saldırısından sonra 4. maddenin işletilmesini istemiş, bunun ardından NATO Suriye'den kaynaklanan tehditlere karşı Türkiye'ye uyarlanmış güvence tedbirlerini kabul etmişti. Bu çerçevede erken uyarı ve gözlem uçaklarının (AWACS) bölgede devriye gezmesi, Doğu Akdeniz'deki askeri unsurların artırılması ve istihbarat, keşif ve gözetleme faaliyetlerinin güçlendirilmesi gibi tedbirler öngörülmüştü.
 
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.