NATO'nun olağanüstü Suriye toplantısı sonrası ilk açıklama

NATO'nun olağanüstü Suriye toplantısı sonrası ilk açıklama
NATO'da Türkiye'nin talebinin ardından düzenlenen olağanüstü Suriye toplantısı sona erdi.

CNN Türk'ün aktardığı habere göre, Toplantı sonrası NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg açıklamada bulundu.   Stoltenberg  "Bu saldırıyı kınıyoruz. Esad yönetimi altındaki askerler bu saldırıyı gerçekleşmiştir. Bu noktada uluslararası hukuka uyulması gerektiğini dile getiriyorum. 2018 tarihli ateşkese geri dönülmelidir. Aksi durumda bölgedeki insani kriz büyüyecektir. NATO Türkiye'nin yanındadır. NATO Türkiye'yi çok kıymetli bir müttefik olarak görmektedir. Ve NATO Türkiye'ye destke vermeye devam etmektedir. Türkiye'nin sınırlarını korumaya devam edeceğiz. Müttefikler Türkiye ile dayanışma içindedir. Tüm müttefikler başsağlığı diledi ve Türkiye ile tam dayanışma içinde olduklarını ifade etti" dedi.
 
Stoltenberg sözlerine şöyle devam etti: "NATO çok güçlü siyasi destekler sunmaktadır. NATO halihazırda Türkiye'ye destek veriyor. Müttefikler, Türkiye için daha fazla ne yapılabileceğine bakıyor. Biz bölgedeki durumu yakından izliyoruz. Ben de şahsen dün gece Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüştüm. Bugün burada olmamız da Türkiye'yi güçlü bir müttefik olarak görmemize bir örnektir.
 
NATO'nun Kuzey Atlantik Anlaşması'nın 4'üncü maddesi uyarınca bir müttefik toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğünde, tüm müttefiklerle danışma talebinde bulunabiliyor.
 

 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.