Netanyahu gelecek hafta Mübarek ile görüşecek

Netanyahu gelecek hafta Mübarek ile görüşecek

 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, gelecek hafta Kahire'de görüşecek.

 

İsrail Başbakanlığı, Netanyahu'nun gelecek hafta başında Mısır'a gideceğini doğruladı. Netanyahu'nun, Mübarek'ten sonra Mısır İstihbaratı Başkanı Ömer Süleyman ile de bir araya gelmesinin büyük olasılık olduğu belirtiliyor.

 

Netanyahu'nun, Kahire'de İsrail ve Filistinliler arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlatılması, Mısır'ın arabuluculuğunda yürütülen Hamas'la tutuklu değişimi dahil birçok konuyu ele alması bekleniyor.

 

Hamas lideri Halid Meşal da cumartesi günü Kahire'ye giderek İsrail'le muhtemel tutuklu değişimi üzerinde görüşmeler yapmış ve "anlaşmaya varılabilmesi için hala kat edilecek uzun bir yol bulunduğunu" söylemişti.

 

Kuveyt gazetesi El Ceride ise bugün verdiği haberde, gelecek hafta Netanyahu-Mübarek buluşmasına atıfta bulunarak, İsrail Başbakanı'nın, bölgedeki son gelişmeleri ve özellikle Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'nın, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimleri nedeniyle Arap ülkelerinin İsrail'le bağlarının normalleştirilmesine karşı açıklamalarını tartışacağını belirtti.

 

Netanyahu'nun Mübarek'ten barış görüşmelerini yeniden başlatması için Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a baskı yapmasını isteyeceği de kaydedildi.

 

İsrail Başbakanı'na Kahire ziyareti sırasında İşçi Partili Ticaret ve Sanayi Bakanı Binyamin Ben-Eliezer'in de eşlik edeceği bildirildi.

 

(Son Dakika)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.