Netanyahu İsrail'in Irak'ta faaliyet gösterdiğini doğruladı

Netanyahu İsrail'in Irak'ta faaliyet gösterdiğini doğruladı
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail'in Irak'ta askeri alanda faaliyet gösterdiği yönündeki iddialar hakkında ilk kez açıklama yaptı. Channel 9 News isimli televizyon kanalına röportaj veren Netanyahu, 'İran'ın Irak'ta askeri olarak yoğunlaşmasının önüne geçmek için' İsrail'in Irak'ta faaliyet gösterdiğini duyurdu. Netanyahu, "İran'ın yoğunlaşmasına karşı çalışıyoruz, Irak'ta da durum böyle" dedi.
Diğer taraftan  Irak Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Başbakan Adil Abulmehdi ve Meclis Başkanı Muhammed Halbusi, bugün başkent Bağdat'taki Selam Sarayı'nda üçlü toplantı düzenledi.

Açıklamada, Salih, Abdulmehdi ve Halbusi'nin, toplantıda ülkenin güvenlik durumu ile son günlerde Haşdi Şabi'nin silah depolarında meydana gelen patlamaları ele aldığı ifade edildi. Toplantıda, mühimmat depolarında meydana gelen patlamaya ilişkin devlet kurumlarınca detaylı soruşturma yürütülmesi ve bilgi toplanması kararına vurgu yapıldı.
Taraflar; Irak'ın egemenliği, güvenlik ve istikrarının korunmasını içeren, kutulaşmayı ve Irak'ın bölge ülkelerine saldırmak için üs olarak kullanılmasını reddeden milli politikaya bağlı kalınacağının altını çizdi.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.