Obama: "Orta Doğu Görüşmeleri Başlamalı"

Obama: "Orta Doğu Görüşmeleri Başlamalı"

New York'taki üçlü buluşma, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun, Mart ayında iktidara geldiğinden beri Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile yaptığı ilk yüzyüze görüşmeydi.

Orta Doğu barışını "ABD'nin ulusal çıkarları" arasında sayan Başkan Obama dün taraflarla önce ayrı ayrı, sonra birlikte buluşmuştu.

Obama "Nihai statü pazarlıkları başlamalı; yakında başlamalı. Pazarlıklara başlama görüşmeleri yapmanın zamanı geçti. İlerlemenin zamanı geldi." diye konuştu.

ABD'nin Orta Doğu Özel Elçisi George Mitchell de üçlü görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında Batı Şeria'daki İsrail yerleşimleri meselesinin, pazarlıklar için bir önkoşul olmadığını söyledi.

Mitchell toplantının samimi bir havada geçtiğini, liderlerin zaman zaman laflarını esirgemediklerini kaydetti.

Barış görüşmelerinin önünde pekçok engel olduğunu belirten Mitchell, yine de ciddi ilerleme kaydettiklerini belirtti.

'Obama umduğunu bulamadı'

BBC'nin Orta Doğu editörü Jeremy Bowen ise Başkan Obama'nın New York'taki görüşmenin daha içerikli bir mini-zirve olmasını umduğunu ancak bir fotoğraf vesilesi yaratmanın ötesine geçemediğini söylüyor.

Editörümüze göre Obama yönetimi ilerleme kaydetmekte zorlanıyor.

İsrail, Yahudi yerleşimlerinde inşaatların tamamen dondurulmasını isteyen Amerikalı ve Filistinli liderlerin taleplerine direniyor.

Başbakan Netanyahu dünkü görüşmeden sonra yaptığı açıklamada barış sürecinin en kısa sürede ve ön koşullar olmaksızın başlaması gerektiği konusunda fikir birliğine varıldığını söyledi.

Abbas'ın çağrısı

Filistinli lider Abbas ise İsrail'e, barış için çizilen yol haritasına saygı gösterme ve uluslararası toplumun da tanıdığı 1967 sınırlarına çekilme çağrısı yaptığını kaydetti.

Bu, Filistinliler için bu sınırları ihlal eden Yahudi yerleşimlerinin hala bir sorun olduğunun işareti.

Filistin tarafı pazarlık masasına oturmadan önce yerleşimlerde inşaatların durmasını şart koşuyor.

Taraflar Aralık ayından beri barış müzakereleri yapmıyor.

(BBC) 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.