Obama, Türkiye'den savaşacak asker istiyor

Obama, Türkiye'den savaşacak asker istiyor

ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, ABD Başkanı Barack Obama'nın son Afganistan stratejisi çerçevesinde diğer müttefik ülkelerin yanı sıra Türkiye'den de ek katkı beklediklerini ve buna asker göndermenin dahil olduğunu açıkladı.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, ikametgâhında bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, Obama'nın dün açıkladığı yeni Afganistan stratejisini özetleyerek, bu çerçevede bütün müttefik ülkelerden daha fazla katkı beklediklerini kaydetti.

Bu katkının ekonomik, sivil ve askeri alanlarda olabileceğini belirten Jeffrey, Türkiye'den de Afganistan'a daha fazla asker gönderilmesini istediklerini belirtti.

Jeffrey, bu konunun halihazırda üst düzey seviyede Türk yetkilileriyle görüşülmekte olduğunu belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti sırasında konunun gündemde yer alacağını bildirdi.

ABD Afganistan'da 300 asker kaybetti

Öte yandan Afganistan'da NATO komutasındaki Uluslararası Destek Gücü'nün (ISAF) bildirisinde, Afganistan'ın doğusunda dün devriye aracına düzenlenen saldırıda bir Amerikan askerinin öldüğü belirtildi.

Bu son olayla birlikte, Afganistan'da yıl içinde ölen yabancı asker sayısının 300'ü Amerikalı 486 olduğu kaydedildi.

 “ABD için doğru”

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Rodham Clinton, Başkan Barack Obama'nın Afganistan politikasının “ABD için doğru olduğunu” söyledi.

Clinton, Obama hükümetinin Afganistan'a takviye asker gönderme kararıyla ilgili olarak “Halkımızı şimdi ve gelecekte korumanın en iyi yolu” diye konuştu.

Benzer bir kararın Irak için de acilen gerektiğini söyleyen Clinton, “Son yıllarda başka bir savaşın sisi yüzünden ABD'nin Afganistan'daki odağının dağıldığını” kaydetti.

Clinton, “ABD Afganistan'da verdiği sözleri tutmazsa bu ülke 2001 yılından önceki gibi yeniden teröristler için sığınak haline döner” diye konuştu.

Taliban Afganistan'ın 11 vilayetinde etkin”

ABD Genelkurmay Başkanı Mike Mullen, Taliban militanlarının Afganistan'ın 11 vilayetinde etkin olduğunu söyledi.

Amerikan Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesinde konuşan Mullen, Taliban'ın ülkenin 34 vilayetinin 11'inde etkili olduğunu kaydetti.

Mullen, Başkan Barack Obama'nın Afganistan'a 30 bin takviye asker gönderme kararının Amerikan ordusunun bu ülkede inisiyatif kazanmasını sağlayacağını söyledi.

Büyükelçi Jeffrey, görev tanımı konusunda da Türkiye'den esneklik beklediklerini söyleyerek, Afganistan'a giden her askerin aslında muharip güç sayılacağını belirtti.

OBAMA'DAN YENİ STRATEJİ

ABD Başkanı Barack Obama, yeni Afganistan stratejisine dair New York West Point Askeri Akademisi'nde yaptığı konuşmada, “Başkomutan olarak, Afganistan'a 30 bin takviye Amerikan askerinin gönderilmesinin hayati ulusal çıkarımıza olduğuna karar verdim” dedi.

Askerlerin 2010 yılının ilk yarısında Afganistan'a konuşlanacağını belirten Obama, konuşmasında 18 aydan sonra, bu ülkedeki Amerikan askerlerinin evlerine dönmeye başlayacağını da bildirdi.

Başkan Obama, “Amerikan askerleri ve NATO müttefiklerinden de beklenen ekstra kuvvetler, sorumluluğun Afgan güçlerine devri sürecini hızlandırmamıza ve Temmuz 2011'de Afganistan'daki askerlerimizin bu ülkeden çıkışı sürecine başlanmasına olanak verecek” diye konuştu.

 “Yeni stratejinin 3 ana hedefi”

Obama, yeni stratejisinin üç ana hedefinin bulunduğunu ifade ederek, bunları El Kaide'nin güvenli barınak imkânına erişmesinin engellenmesi, Taliban'ın sağladığı ivmenin tersine çevrilmesi ile Afgan hükümetini devirebilme kapasitesine ulaşabilmelerinin önlenmesi ve Afgan güvenlik güçleriyle hükümetinin güçlendirilmesi olarak sıraladı.

“Yeni politikasının, Afganistan'daki savaşı başarıyla sonuçlandırmak olduğuna” işaret eden Obama, “El Kaide'nin güvenli barınak imkânına erişmesine engel olmalı, Taliban'ın sağladığı ivmeyi tersine çevirmeli, Afganistan güvenlik güçlerinin ve hükümetinin kapasitesini güçlendirmeliyiz” dedi.

“Afganistan kaybedilmedi”

“Yaşanan tüm zorluklara ve Taliban'ın kazandığı ivmeye” rağmen, “Afganistan'ın kaybedilmediğinin” altını çizen Obama, ülkesinin Afganistan'daki ana hedefinin El Kaide terör şebekesinin yenilgiye uğratılması olduğunu kaydetti. Obama, El Kaide'nin Afganistan'da 11 Eylül'den önceki rakamlara ulaşmadığını, ancak sınır boyunca güvenli barınak imkânları edinebildiğini belirtti.

“11 Eylül'de saldırıya buradan uğradık, yeni saldırılar da buradan tezgahlanıyor” ifadesini kullanan Obama, “ABD ve Amerikan halkının güvenliğinin Afganistan'da tehlikede olduğunu düşünmesem, her bir askerimizin yarın evine dönmesi için memnuniyetle talimat verirdim” dedi.

Başkan Obama, askerlerin sayısının artırılmasının, Afgan güvenlik güçlerinin eğitilmesine dair kapasitelerini artıracağını, ABD'nin sorumluluğu Afganlara devretmesine ilişkin koşulların yaratılmasına katkı sağlayacağını kaydetti.

“Sonsuz bir savaş ya da işgal niyetimiz yok”

Afganların güvenlikleri için sorumluluğu devralması gerektiğine işaret eden Obama, ABD'nin Afganistan'da “sonsuz bir savaş” yürütmeye ve bu ülkeyi işgal etmeye niyeti olmadığını söyledi.

Konuşmasında, NATO üyesi müttefiklerine de çağrıda bulunan Obama, “Dostlarımız Afganistan'da bizimle birlikte savaştı ve hayatlarını kaybettiler. Şimdi, bu savaşı başarıyla sonlandırmak için bir arada olmalıyız. Tehlikede olan basit bir biçimde sadece NATO'nun güvenilirliğinin testi değil, tehlikede olan, müttefiklerimizin ve dünyanın ortak güvenliği” diye konuştu.

ABD'nin müttefiklerinin de önümüzdeki günlerde takviye birlikler göndereceğinden emin olduğunu ifade eden Obama, “Amerikan askerleri ve NATO müttefiklerinden de beklenen ekstra kuvvetler, sorumluluğun Afgan güçlerine devri sürecini hızlandırmamıza ve Temmuz 2011'de Afganistan'daki askerlerimizin bu ülkeden çıkışı sürecine başlamamıza olanak verecek” diye konuştu.

Afganistan'ın istikrarlaştırılması ve yönetimindeki yolsuzluğu temizleme gayretlerini sürdürme taahhüdünü yineleyen Obama, bu ülkenin El Kaide lideri Usame Bin Ladin ve terör örgütü için güvenli barınak haline gelmesini engelleme taahhüdünde bulundu.

Afganistan, Vietnam'a dönmez”

Obama, Afganistan savaşını Vietnam savaşına benzeten yorumları reddederek, ikisine dair karşılaştırmanın “tarihin yanlış okunmasının bir sonucu” olduğunu belirtti. Obama, ülkesinin Afganistan'daki varlığının Vietnam'a dönmeyeceğinin sözünü verdi.

Vietnam'ın tersine, ABD'ye Afganistan'da, 43 ülkenin içinde yer aldığı bir koalisyonun da katıldığına ve geniş kapsamlı, yaygın bir direnişle karşılaşılmadığına dikkati çeken Obama, Vietnam ile Afganistan arasındaki en büyük farkın, “Amerikan halkının Afganistan'dan zalimce saldırıya uğraması ve El Kaide tarafından bir hedef olarak görülmesi” olduğunu söyledi.

“Yeni stratejinin maliyeti 30 milyar dolar”

Obama, Afganistan'a dair bu yeni yaklaşımlarının bu yıl yaklaşık 30 milyar dolara mal olacağını, bu konuda Kongre ile yakın çalışma içinde olacağını da bildirdi. Başkan Obama, ülkesinin Afganistan'a yönelik stratejisinin Pakistan'ı da içine alması gerektiğini vurguladı.

“ABD ve Pakistan'ın ortak düşmanı olduğunu” kaydeden Obama, “Afganistan'da bir kez daha kanserin yayılmasını önlemek için bulunuyoruz. Aynı kanser, Pakistan'ın sınır bölgesinde de kök saldı. Bu nedenle, sınırın her iki tarafından işleyen bir stratejiye ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Afganistan stratejisini gözden geçirme süresinin uzun sürdüğü ve takviye Amerikan askerlerinin konuşlanmasını geciktirdiği eleştirilerini de kabul etmeyen Obama, salonda bulunan ve bazıları Afganistan'da savaşmış olan askerlere hitaben, “Başkomutanınız olarak, size, net tanımlanmış ve hizmetlerinize layık bir misyon borçluyum” dedi.

Obama, bunun için derinlemesine bir gözden geçirme çalışması yürüttüğünü, ekibiyle birlikte, zor soruları sorup bütün seçenekleri ele aldıklarını belirtti. Obama, komutanların sunduğu seçeneklerin hiçbirinin 2010'dan önce asker konuşlanmasını öngörmediğini, gerekli kaynakların yollanmasında bir gecikme olmadığını vurguladı.

 NATO'da 5 bin asker gönderecek

Öte yandan; ABD'nin, Afganistan'a 30 bin kişilik ek asker gönderme kararından sonra NATO'nun da bu ülkeye 5 bin asker daha göndereceği bildirildi. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO ülkelerinin ve müttefiklerinin, Afganistan'a en az 5 bin asker göndermesini beklediğini belirterek, bu sayının bir kaç bin fazla olabileceğini de söyledi.

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.