Osmanlı Arşivi'nin Bir Kısmı Sel Tehdidi Altında

Osmanlı Arşivi'nin Bir Kısmı Sel Tehdidi Altında

Osmanlı Arşivi, sel tehdidi ile karşı karşıya. Arşivdeki belgelerin büyük çoğunluğu, yaklaşık sekiz dokuz yıl önce İkitelli'de dere yataklarına yakın bir yere nakledilmişti. Geçtiğimiz hafta yaşanan sel felaketinde, arşivin bulunduğu binanın, sel suyunun çok yakınında olduğu öne sürüldü.

 

Habertürk gazetesindeki köşesinde konuyu gündeme getiren Murat Bardakçı, Osmanlı Arşivi'ndeki belgelerin büyük bir kısmının tehlike altında olduğunu yazdı. Bardakçı, belgelerin derme çatma barakalarda tutulduğunu, üstelik dere yatağına da çok yakın bir yerde olduklarını kaydetti.

 

Dünya Bülteni'nin görüştüğü başbakanlık osmanlı arşiv yetkilileri "bir riskin olduğunu" kabul ederek devletin ilgisizliğinden şikayet ettiler. tasnifsiz pek çok belgenin ikitellide depolandığını belirten yetkililer tarihimizin belgelerinin daha iyi korunması gerektiğini söylediler.

 

Bardakçı, İstanbul'daki sel felaketinde arşiv belgelerinin suya kapılmasının an meselesi olduğunu belirterek, sel sularının birkaç metre öteden aktığını yoksa 700 yıllık tarihin neredeyse dörtte üçünün bir anda yok olabileceğini özellikle vurguladı.

Şu anki ilgisizlik adeta Osmanlı Arşivi'nin bir kısmının 1930'lı yıllarda Bulgarlara hurda kağıt fiyatına satılmasını  hatırlatıyor.

 

(Dünya Bülteni) 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.