Özbekistan ile ABD arasında askeri anlaşma

Özbekistan ile ABD arasında askeri anlaşma

Özbek ve Amerikan askeri yöneticileri, ABD Merkez Kuvvet Komutanı David Petreus’un, Özbekistan ziyareti sırasında askeri-teknik işbirliği antlaşması imzaladı. ABD’nin Taşkent Büyükelçiliği Basın Sözcüsü tarafından, IRA REGNUM HABER muhabirine verilen bilgiye göre, askeri alanda irtibat programını şart koşan ve ileriki yıllarda öğrenci değişimi ve kursların sağlanmasını da kapsayan anlaşma Özbekistan Savunma Bakanı General Kabul Berdiev ve General David Petreus arasında imzalandı.

 

Sözcünün verdiği bilgiye göre, Petreus’un Taşkent ziyareti sırasında Özbek yönetimiyle bölge güvenliği üzerine özellikle Afganistan’ı kapsayan kilit sorunlar da konuşuldu. Petreus, Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov ve bazı bakanlarla görüştü.

 

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’nın bilgilerine göre, ikili ilişkilerde hukuki temelde 60’dan fazla antlaşma bulunuyor. Özbek-Amerikan ilişkileri 11 Eylül 2001 tarihinden sonra en aktif duruma geldi. İki ülke stratejik ortaklık ve işbirliği esasına yönelik deklarasyonu imzalayarak, siyasi, ekonomik, askeri, askeri-teknik, insani ve diğer alanlarda nitelikli ve karşılıklı çıkar üzerine ilişkiler kurdular. 2005-2006 yılları arasında ikili ilişkiler belirli bir düşüş olmasına rağmen, iki ülke küresel tehditle mücadelede, uyuşturucunun yasal olmayan sürümü, suç oranı organizasyonunda işbirliği yapmaya devam etti.

 

İki taraflı askeri teknik işbirliği, Özbekistan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri ve ABD Merkez Komutanlığı Silahlı Kuvvetleri arasında her yıl tasdik edilen askeri irtibat planı esasında, iki ülkenin askeri komutanlık temsilcilerinin karşılıklı değişimi, eğitim kurslarının ve seminerlerin sürdürülmesi, konferans ve diğerlerini kapsıyor. ABD’yle askeri ve askeri-tekniğin esasını “Birlikte tehlikeyi azaltma” programı, kitle (KİSYÖ) ve biyolojik (BSYÖ) imha silahlarının yayılmasını önleme programları oluşturuyor. Ülkeler, Afganistan’ın sosyo-ekonomik tekrar kurulması ve istikrarın sağlanması sorunlarında işbirliğini devam ettirecek. Özbekistan toprakları üstünden Afganistan’a insani ve askeri olmaya yüklerin sağlanması gerçekleştiriliyor.

 

Bu arada David Petreus, bu yıl Özbekistan’a ikinci ziyaretini gerçekleştirdi. Bu durum, ABD’nin Özbekistan’a verdiği önemi gösteriyor. Özbek tarafı da karşılıklı saygı esaslarına dayalı olarak ABD’yle iki ve çok taraflı olarak uzun vadeli ilişkileri geliştirmek istediğine büyük önem verdiğini açıklamıştı.

 

(REGNUM)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.