Pakistan'da Dehşet

Pakistan'da Dehşet

Pakistan'ın kuzey batısındaki Peşaver kentindeki bir pazar yerinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 80 kişi öldü.

Yaklaşık 200 kişinin de yaralandığı saldırının ardından ölü sayısının artabileceği belirtiliyor.

Bomba yüklü aracın infilak etmesiyle çevredeki binalardan biri tamamen çökerken birçok binada da yangın çıktı.

Yangınlar nedeniyle ilk yardım ekipleri yaralılara uzun süre ulaşamadı.

Clinton Pakistan'da

Üç gün sürecek Pakistan temaslarına bu sabah başlayan Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, saldırı sırasında üç saat mesafedeki başkent İslamabad'da Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ile görüşüyordu.

Kureyşi ile ortak basın toplantısı düzenleyen Clinton saldırıyı kınadı ve 'terörle mücadelede yalnız olmadıkları' mesajı verdi.

Clinton ayrıca, Obama yönetiminin Pakistan ile işbirliğinin terörle mücadeleden öteye geçmesini istediğini de aktardı.

Dışişleri Bakanı bu kapsamda, Pakistan'a yatırım çekecek altyapı projelerine destek verebileceklerini, ayrıca eğitim ve enerji gibi alanlarda da destek olabileceklerini söyledi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi de, iki ülke ilişkilerinin son dönemde inişli çıkışlı bir seyir izlediğini, ancak ilişkileri geliştirme konusunda kararlı olduklarını dile getirdi.

ABD kaygılı

Clinton Pakistan'a, son dönemde artan saldırılar ve ülkenin nükleer silahlarının militanların eline geçmesinden duyulan kaygıyı dile getirmek üzere gitti.

Pakistan ordusu Güney Veziristan bölgesindeki Taliban unsurlarına yönelik yeni ve kapsamlı bir operasyona girişirken, son haftalarda saldırılarda artış gözleniyor.

Pakistan'ın farklı bölgelerindeki saldırılarda son bir ayda yaklaşık 200 kişi hayatını kaybetti.

(BBC)

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.