Paşayeva: Zeytindalı Operasyonu Suriye’nin Kuzeyine Barış ve İstikrar Getirecektir

Paşayeva: Zeytindalı Operasyonu Suriye’nin Kuzeyine Barış ve İstikrar Getirecektir
Türkiye Silahlı Kuvvetlerinin düzenlediği Zeytindalı operasyonu Türkiye’nin sınır güvenliğini temin etmek, bölgedeki terör tehlikesini ortadan kaldırmak ve böylece bölgede yasayan sivil insanların terör tehdidinden ve terör saldırılarından koruma amacı taşımaktadır.” Diyen Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva AKPM Genel Kurulunda Türkiye’nin Zeytindalı Operasyonu ile ilgili bir konuşma yaptı.
 
Azerbaycan Milletvekili G Paşayeva’nın Strasburg’ta AKPM Genel Kurulunda Zeytindalı Operasyonu ile ilgili tartışmalarda Avrupa Hür Demokratlar Grubu adına konuşması şu şekilde:
 
Sayın başkan, değerli milletvekilleri;
 
Bölgesel ve uluslararası barısın ve güven ortamının korunması için terörizm tehlikesinin ortadan kaldırılması çok önemlidir. Ben defalarca Türkiye’yi ziyaret ettim. Türkiye’nin Suriye sınırındaki şehirlerinde bulundum. Savaş̧ nedeniyle Suriye’den kaçıp Türkiye’ye sığınan göçmenlerin yasağı kamplarda; terörist saldırılara uğramış̧ insanlarla görüştüm. Bu insanların Avrupa Konseyi'nden yardım beklediklerini biliyorum. Avrupa’da insan halklarının koruyucusu olan AKPA bu insanlık faciasınız ardı etmemelidir.
 
Değerli milletvekilleri;
 
Türkiye Avrupa Konseyinin kurucu üyesi olarak kendi vatandaşlarının emniyetini ve güvenini sağlamak, terörizmden zarar görmüş̧ sivil vatandaşlarının temel hak ve hukuklarını korumak için adımlar atmıştır. Türkiye Silahlı Kuvvetlerinin düzenlediği Zeytindalı operasyonu Türkiye’nin sınır güvenliğini temin etmek, bölgedeki terör tehlikesini ortadan kaldırmak ve böylece bölgede yasayan sivil insanların terör tehdidinden ve terör saldırılarından koruma amacı taşımaktadır.
 
Öte yandan Zeytindalı Operasyonu Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru haklarına ve uluslararası hukuka uygun olarak başlatılştır. Bu bakımdan BM sözleşmesinin devletlerin kendini koruma hakkınızenleyen 51. maddesi Türkiye’nin Afşin’e müdahalesini meşru kılmaktadır.
 
Suriye’de PYD ve YPG’nin asıl amacı DEAŞa karşıcadele etmek değil topraklarıgal etmek ve demografik yapıyı kendi lehine değiştirerek fiili durum yaratmak idi. Böylece PYD / YPG nüfuz alanını genişletmek ve uluslararası toplum nezdinde kendini haklıstermek istiyordu.
 
Türkiye YPG ve DEAS tarafından düzenlenen terör saldırılarından dolayı çok sayıda masum sivil vatandaşını kaybetti.
 
Türkiye’nin başlattığı Zeytindalı Operasyonu'nun Suriye’nin kuzeyine barış̧ ve istikrar getireceğini ve bölgede yasayanlarınrkiye’nin himayesinde yeni terör saldırılarına maruz kalmayacağını ümit ediyor saygılar sunuyorum."
 

 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Salih Gezer 11 ay önce
teşekkür sayın vekilim akpm ders niteliğinde verdiğiniz bu konuşmanızdan dolayi sizleri tebrik eder çalışmalarınızda başarılar dilerim .bizler iki devlet tek millet iz sağolasın gardaş vatandaş
Tahir11 ay önce
el qızı, geniş siyasi və geosiyasi potensiyala malik olan qənirə xanım, bütün xarici görüşlərində, o cümlədən aşpa da bütün türk dünyasının maraqlarını qoruduğu kimi, türkiyənin də bütün haklı maraqlarını cəsarətlə qoruyan çox dəyərli siyasətcilərdəndir. aşpa nin qış sesiyasında da türkiyənin afrin hərbi əməliyatlarını cəsarətlə, məntiqlə, qanuni əsaslarla bütün dünya siyasətcilərinin düqqətinə catdıran çox vətənpərvər bir siyasətcidir.
kerem11 ay önce
bu hanımı beğenirdim sonra öğrendik ki merhum ebulfeyz elçibey'in indirilmesinde görev almış. sıfır şu saatten sonra.