Pentagon: DSG’nin tampon bölgeden çekildiğini doğrulayamıyoruz

Pentagon: DSG’nin tampon bölgeden çekildiğini doğrulayamıyoruz
Hoffman ve ABD Genelkurmay Sözcüsü William Byrne Jr, Pentagon'da düzenlediği brifingde gazetecilerin sorularını yanıtladı. 
 
Hoffman’a, Milli Savunma Bakanı Akar’ın, "YPG/PKK terör örgütünün ABD ve Rusya ile anlaşmaları ihlal ederek bölgeden çekilmediğini" belirttiği açıklaması soruldu.
Sözcü, "Bu konuda tam netlik yok" dedi.

ABD’nin bu bölgeden askerlerini çektiği için gözlem yapamadığını söyleyen Hoffman, ABD’nin YPG’nin çekilmesinden sorumlu olmadığını savundu.
ABD'nin Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) silah desteğinin devam edip etmediğine ilişkin soru üzerine Hoffman, "IŞİD'e karşı mücadelemizde halen DSG ile çalışıyoruz. IŞİD'e karşı mücadeleye devam edebilmeleri için onlara desteğimizi sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.  Hoffman, Suriye’nin kuzeyindeki petrol sahasında konuşlanan ABD askerlerinin herhangi bir tehlike durumunda kendilerini savunma hakkına sahip olduklarını söyledi.
 
Hoffman, Uluslararası arenada petrol sahalarının meşru yönetime ait olduğunun anımsatılarak, ABD'nin bölgedeki petrol sahalarını hangi hukuki dayanağa göre elinde tuttuğunun sorulması üzerine "Bizim kendimizi savunma hakkımız var, herkes bizim nerede olduğumuzu biliyor" dedi.

Muhabirin, "ABD ordusunun başka bir ülkenin sınırları içerisindeki doğal kaynakları alması ve kontrol etmesinin hukuki dayanağı nedir?" sorusunu tekrarlaması üzerine, Hoffman, "Dediğim gibi bu Başkomutan Trump'ın IŞİD'e yönelik terörle mücadele yetkisinden kaynaklanmakta" diye yanıt verdi.

Pentagon sözcüsü Hoffman, Suriye petrol sahasında elde edilen gelirin ABD’ye değil ‘Kürt müttefikleri’ Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) gittiğini söyledi.

Gelen yanıtlar üzerine bir muhabirin, "Benim sorum IŞİD üzerine değil. ABD Savunma Bakanı Mark Esper bu alanlara Rusya'nın ve Suriye'nin erişimini de engelleyeceklerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bunun hukuki temeli ne?" sorusu üzerine, Hoffman şu ifadeleri kullandı: "ABD'nin IŞİD dahil terör örgütlerine karşı Amerikalıları koruma hakkımız var. Bizim bölgedeki çabalarımız IŞİD'in petrolü almamasına yönelik. Ayrıca DSG'yi IŞİD'e karşı mücadelede bu sahaları fon olarak kullanmaları için de çabalıyoruz." dedi.

Byrne, ABD kuvvetlerinin Kobani'den çekilmesine yönelik, "Kobani'den çekilmemiz devam ediyor. Ekipmanların ve personelin büyük oranda çekildiğini söyleyebilirim ve güvenli bir şekilde oluyor. Çekilme başarılı ve sahadaki kumandanların gerekliliklerini karşılıyor." değerlendirmesinde bulundu. 

Byrne, Suriye'nin kuzeydoğusundaki ateşkes konusunda ise "Genel olarak ateşkese uyuluyor. Bazı ufak çatışmalar oluyor ama bunların boyutu çok küçük. Tüm tarafların kurallara uyduğu görünüyor." ifadesini kullandı.

"Suriye yönetiminden bir yetkili gelip, 'Bu petrol sahalarını almak için buradayım' derse, ABD'nin bu yetkililere ateş etmek hakkı var mı?" sorusuna Byrne, ABD'nin Suriye'de bulunma nedenlerinin çatışmaların ve gerginliğin tırmanmasının önlenmesi olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:
"Biz emin olmadığımız ve kesin olmayan bir durumla karşılaştığımızda yaptığımız ilk şey durumun gerginliğini azaltmak oluyor. Bunun için önceden planlanmış karşılığımız var ve potansiyel tehditi belirliyoruz. Biz nerede olduğumuzun bilinmesini sağlıyoruz, ve bölgeye gelenlerle, 'siz kimsiniz, neden buradasınız ve amacınız ne' sorularını yöneltiyoruz. Ayrıca komutanlarımızın düşmanca bir durumla karşılaştıklarında her zaman kendilerini savunma hakkı ve zorunluluğu var."
 
ABD'nin Suriye'de IŞİD'i yenmeye yönelik misyonunun da devam ettiğini belirten Byrne, "Bu misyonu DSG'li ortaklarımızla omuz omuza götürüyoruz." ifadesini kullandı. 
Gazetecilerin Başkan Donald Trump'ın IŞİD'in yüzde 100 yenildiğini söylemesine rağmen Pentagon'un neden IŞİD'in yeniden ortaya çıkma ihtimalinden bahsettiğine ilişkin sorusu üzerine Hoffman, "Başkan burada, IŞİD hilafetinin fiziksel olarak yenilmesinden bahsetti. Fiziksel sahiplik ve toprak kontrolleri yenildi. Ancak IŞİD'in ideolojisinin ve yeniden doğma ihtimalinin ortadan kaldırıldığını söylemedik. Bu yöndeki çabalarımızı sürdürüyoruz." dedi. 

Kaynak: 
https://sptnkne.ws/Asec


 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.