Pentagon "Güvenli bölge uygulaması için ciddi adımlar attık"

Pentagon "Güvenli bölge uygulaması için ciddi adımlar attık"
Sadece Arapça yayın yapan Amerikan devlet destekli sitesi Alhurra'nın haberine göre, Pentagon sözcüsü Sean Robertson Türk Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamalarına yanıt olarak: ABD'nin Ankara ile prensip uzlaşısına ilişkin güvenlik mekanizması hükümlerini uygulamak için hızlı bir süreçle (tarz, usul) ve bazı durumlarda belirlenmiş vakitten önce ciddi adımlar attığını belirtti.
Robertson alhurra'ya yaptığı konuşmada, uygulamayı engelleyen bazı sorunların var olduğunu ve Pentagon'un Türkler ile hala onu tartıştığını (görüştüğünü) sözlerine ekledi. Sözcü, Pentagon'un diyalog ve koordineli çalışmanın: bu ortak ilgi alanını tahrip edecek koordinesiz herhangi bir askeri operasyonu sınırlama, IŞİD'i yenilgiye uğratmak için uluslararası koalisyonun çabalarında operasyonun devamının garanti altına alınması ve sürdürülebilir yolla sınır bölgesini güven altına almak için yegane yol olduğunu düşündüğünü vurguladı.
Bu, Türk Dışişleri bakanının ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde 'güvenli bölge' kurulması için anlaşma uygulanmasını etkisizleştirdiğini belirten açıklamalarından sonra geliyor.

Kaynak: https://21yyte.org/tr/fikir-tanki/pentagon-guvenli-bolge-uygulamasi-icin-ciddi-adimlar-attik
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.