Pentagon Kerkük'te bir Arap - Kürt çatışmasından endişeli

Pentagon Kerkük'te bir Arap - Kürt çatışmasından endişeli

 

Tarafların liderleri arasında ilk görüşmelerin yapılmış olmasına rağmen, Irak’taki Arap – Kürt çatışmasından rahatsızlık duyduklarını belirten Pengaton’un yanı sıra, bir üst düzey Amerikalı komutan da, toprak ve petrol üzerinde yoğunlaşan bu çatışmanın hâlâ şiddete dönebilme ihtimali konusunda uyarıda bulundu. Kuzey Irak’ın geniş özerk bölgesi Kürdistan ile Bağdat’taki Şii Arap hükümetinin arasında mevcut bulunan gerilim, Vaşington tarafından, ülkenin kırılgan istikrarı önündeki en büyük engellerden biri olarak değerlendiriliyor. 

 

Resmî bir görevli tarafından yapılan iddiaya göre, El – Kaide, Irak diğer bölgelerinde kaybettiği gücünü, bu çatışmadan faydalanarak yeniden kazanmanın yollarını arıyor ve ülkede son zamanlarda meydana gelen ölümcül patlamalar, örgütün savaş gücünü yeniden kazanmaya başladığını gösterir kanıtlar…  

 

Pentagon Basın Sekreteri Geoff Morell, bir yılı aşkın süreden sonra ilk kez bir araya gelen Arap ve Kürt liderlerin buluşmalarıyla rahat bir nefes aldıklarını, ancak yine de Arap ve Kürtler arasındaki genel gerilimden rahatsızlık duyduklarını bildirdi.  

 

2012’de Irak’tan çekilmek için hazırlık yapan Amerikan ordusu, bu tarihten önce kalıcı bir çözüm bulmak adına yeni düzenlemelere girişmeyi planlıyor. Irak petrollerinin yüzde 5’ine sahip olan sahip olan Kerkük şehrinin statüsü üzerinde düğümlenen gerginlik, Arap – Kürt ve diğer bazı küçük grupları karşı karşıya getiriyor. Bu sebeple, Morrell kendileri hâlâ ordayken bu sorunun çözümüne yardımcı olmak için bir miktar askerin bölgede konuşlanmasının gerekliliğine değindi.  

 

Amerikan birliklerinin kent merkezlerinden çekilmeye başladığı 30 Haziran’dan bu yana, Musul’da yaşanan saldırı olaylarının haftalık ortalama 29’dan 42’ye çıktığını kaydeden yetkililer, bu durumu, Irak’ta bulunmalarının bir meşruiyeti olarak göstermekten de geri durmuyorlar.  

 

 

Amerikalı yetkililer, El – Kaide’nin bu tür ayrıştırıcı ve bir bakıma mezhepsel şüphe uyandırıcı şiddetli saldırıların önemini anladığını belirterek, bunun artabileceği yönünde imalarda bulunuyorlar.     Reuters.com   
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.