Protokolü kim takar?..

Protokolü kim takar?..

 

Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan yakınlaşma protokolünün ardından, ABD’deki Ermeni Diasporası imzalanan protokolü işlevsiz hale getirmek için çabalarını sürdürüyor. ABD’de, Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı kentlerden biri olan Boston’da, bir Ermeni Parkı ve parkın içine sözde Ermeni soykırımını sembolize eden bir anıt yapma çabaları devam ediyor. 

Boston’da yapılması planlanan anıtta, bazı Türk şehirlerinin adlarının Ermeni şehirleri olarak anıta yazıldığı iddia edildi. Boston kent merkezine yapılması planlanan sözde soykırım anıtı projesini bu yıl bitirmeye çalışan Ermeni diasporasının çabalarının bu yıl sonuç vermemesi durumunda projenin 2010 yılı sonbaharında tamamlanması öngördükleri belirtildi. ABD’de, Türkçe yayınlanan yerel Forum gazetesinin haberine göre, Ermeniler 2000 yılından bu yana Boston’da bir Ermeni parkı ve parkın içinde sözde soykırımı sembolize edecek bir anıtın yapımı için çalışıyorlar. Anıt, turistik yerlere çok yakın ve görünürlülüğü oldukça yüksek olan liman bölgesinde inşa edilecek. 12 yüzlü bir prizma şeklinde olması planlanan anıt eğer dikilirse, prizmanın her bir yüzüne, aralarında Türkiye’deki şehirlerinin isimlerinin de ‘Ermeni kentleri’ olarak yazılacak. 

Öte yandan parkın ve anıtın yapımına karşı, 2000 yılından bu yana başta New England Türk-Amerikan Kültür Derneği olmak üzere, bir çok Türk derneği ve çeşitli gruplar da anıtın dikilmesini önlemek için karşı faaliyetlerini sürdürüyor. 

Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşlar Danışma Kurulu Üyesi Ali Çınar, Türk milletine ve Türkiye’nin tarihine yönelik bu haksızlığa karşı seslerini duyuracaklarını, bu konuda çok yakında kapsamlı ve ciddi bir çalışma yürüteceklerini bildirdi. 
Tarihi gerçekleri göz ardı eden Boston’daki yerel yönetimin de artık gerçekleri görmesi gerektiğini vurgulayan Çınar, Amerika’daki Ermeni diasporasının Ermenistan ile Türkiye arasındaki diyalog açılımından da rahatsız olduğunun altını çizdi. Ali Çınar, Türk-Amerikan toplumunun bilinçli ve ortak hareket ederek, asılsız Ermeni iddialarına gereken yanıtı vereceğini söyledi. Çınar’ın açıklamasında Ermenilerin asılsız soykırım iddialarının Amerikan kamuoyunda kabul görmemesi için tüm organizasyonlar duyarlı olmaya davet edildi.

(ANKA) 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.