Putin : 'Bindikleri dalı kesiyorlar'

Putin : 'Bindikleri dalı kesiyorlar'
Katıldığı bir etkinlikte konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ve Rusya arasındaki ticarette ulusal para biriminin kullanımına ilişkin “dolara bağımlılıktan kurtulunuyor” dedi.


'BİNDİKLERİ DALI KESİYORLAR'

ABD’nin dolar politikasının kendisi için zarar oluşturduğunu belirten Putin, “Doların kullanımına yönelik çeşitli kısıtlamalara yönelik kararlar alan ABD’li ortaklarımız büyük stratejik bir hata yapıyorlar. Çünkü bugüne kadar, doların rezerv döviz olarak kullanılmasına yönelik tüm dünyanın büyük bir güveni vardı. Şimdi ne oluyor? Dünyanın birçok ülkesi, ABD’nin dolarla ödemeyi engellediğini görüyor ve bu dolara bağımlılıktan kurtulmaya çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin “stratejik hatası” ile evrensel finans aracı olan dolara güvenin azaldığına dikkat çeken Putin, “Bindikleri dalı kesiyorlar. Bu tuhaf ve hatta şaşırtıcı" ifadelerini kullandı.

Türkiye, Rusya ve İran'ın yerel para birimleriyle ticaret yapma konusunda anlaştığı açıklanmıştı. Anlaşmanın petrol, gaz ve temel ürünlerin alışverişi ile bankacılık konularını kapsadığı kaydedilmişti.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.