Reuters: ABD, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye ile istihbarat iş birliği programını durdurdu

Reuters: ABD, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye ile istihbarat iş birliği programını durdurdu
Reuters'a konuşan ABD'li yetkililer, Washington'un Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı nedeniye iki ülke arasında insansız hava araçlarına (İHA) ilişkin gizli istihbarat programını durdurduğunu açıkladı.

Reuters'ın ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, Ekim ayında başlayan Barış Pınarı Harekatı sonrasında bu kararın alındığı aktarıldı.
 
Söz konusu istihbarat paylaşımı, Türkiye'nin PKK'ya yönelik düzenlediği askeri operasyonlarda kullanılıyordu.
 
​Konuyla ilgili açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü, "Türkiye’nin PKK ile savaşını onlarca yıldır destekliyoruz. Politikamız gereği bu tür operasyonel konularla ilgili açıklama yapmıyoruz" dedi.
 
Reuters'a konuşan ve kimliklerinin gizli kalmasını talep eden ABD'li yetkililerden bir diğeri ise, anlaşma kapsamında Adana'daki İncirlik Üssü'nden havalanan İHA'ların PKK'lıların takibi ve tespitinde kullanıldığını söyledi.
 
Haberde ayrıca, Türkiye'den bir Savunma Bakanlığı yetkilisinin konuyla ilgili açıklama yapmadığı ancak başka bir Türk yetkilinin söz konusu programın askıya alındığını doğruladığı bilgisine yer verildi.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.