Reuters ajansı AB'nin Türkiye'ye Uygulamayı Planladığı Yaptırımların Taslak Metnini Yayınladı

Reuters ajansı AB'nin Türkiye'ye Uygulamayı Planladığı Yaptırımların Taslak Metnini Yayınladı

Planlanan yaptırım taslağına göre AB, Ankara ile üst düzey görüşmeler ile hava ulaşımı anlaşması müzakerelerini askıya alacak, Türkiye’ye yapılan maddi destek de gelecek yıl dondurulacak.
Taslakta şu ifadelere yer verildi: "Türkiye'nin süregelen ve yeni yasadışı sondaj faaliyetlerinin ışığında AB, Kapsamlı Hava Ulaşımı Anlaşması'na (CATA) dair görüşmeleri askıya almaya karar verdi. Ayrıca şimdiki şartlar altında yüksek düzey toplantılara devam edilmemesine karar verildi" 

Ayrıca Avrupa Komisyonu'nu önerdiği maddi desteği kesme kararı da benimsendi. Buna göre, taslak metin kabul edilirse Türkiye'ye üyelik görüşmeleri sürecinde AB tarafından verilen destek 2020 yılında kesilecek. Öte yandan Avrupa Kalkınma Bankası’ndan da Türkiye’ye verdiği borç ve kredileri gözden geçirmesi istenecek.Taslakta, Türkiye'nin sondaj faaliyetlerine devam etmesi halinde başka yaptırımların da devreye girebileceğinin altı çizildi. 

Taslak metin önce AB ülkelerinin temsilcileri tarafından tartışılacak, ardından önümüzdeki pazartesi günü dışişleri bakanlarının gündemine gelecek. Türkiye ve Kıbrıs arasında Akdeniz'deki doğalgaz kaynaklarının paylaşımı konusunda uzun süredir anlaşmazlık yaşanıyor. Kıbrıs, bölgenin kendi karasuları içinde olduğunu iddia ederek sondaj faaliyetlerinin egemenlik haklarını çiğnendiğini savunuyor. Türkiye ise aksini iddia ediyor. Sondaj gemisiyle arama çalışmalarına devam ediyor.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.