Rum Kayıplarını Soruşturmadığı İçin Türkiye Suçlu Bulundu!

Rum Kayıplarını Soruşturmadığı İçin Türkiye Suçlu Bulundu!

Türkiye, Rum kayıplarını soruşturmadığı için suçlu bulundu. Karar emsal teşkil edecek.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) temyiz niteliğindeki büyük dairesi, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında kaybolduğu iddia edilen 18 Kıbrıslı Rum'un yakınları tarafından açılan davaya ilişkin kararını verdi. Karara göre Türkiye suçlu bulundu.

AİHM'nin 10 Ocak 2008 tarihinde aldığı kararda insan hakları ihlalinde bulunulduğuna hükmetmesi üzerine Türkiye, 28 Mart 2008 tarihinde davanın temyiz niteliğindeki büyük dairede görüşülmesini istemişti.  Büyük dairede 19 Kasım 2008 tarihinde yapılan duruşmada tarafların görüşleri bir kez daha dinlenmişti.  Bu duruşmada Türkiye'nin avukatı, 1974'te meydana geldiği iddia edilen bir olayla ilgili olarak Türkiye'nin "geriye dönük etkili bir soruşturma yapmamak" ile suçlanamayacağını savunarak başvurunun reddedilmesini istemişti.

AİHM'nin ilgili dairesinin 10 Ocak 2008 tarihinde aldığı kararda, Türkiye'nin söz konusu davayla ilgili etkili soruşturma yapmadığı ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) 2, 3 ve 5'inci maddelerini ihlal ettiği görüşüne varılmış ve Türkiye'nin mahkeme masrafı olarak her bir başvuru sahibine 4'er bin Avro ödemesine karar verilmişti.

Başvuru sahipleri, 1974 Barış Harekatı sırasında esir alındığı ileri sürülen ve o zamandan beri kendilerinden haber alınamayan 9 kişinin yakınları ile harekat sırasında kaybolduğu iddia edilen 9 kişinin yakınlarından oluşuyor.  AİHM'den çıkan karar, mahkemenin Rumların kayıp iddialarıyla ilgili vereceği ilk hüküm olması ve ileride benzer davalara emsal teşkil etmesi bakımından önem taşıyor.

(Radikal)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.