Rumlar dini mekanları yağmaladı

Rumlar dini mekanları yağmaladı

Kıbrıs Rum kesimindeki Türklere ait kültürel varlıkların büyük oranda tahrip edildiği belirlendi. KKTC Cumhurbaşkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Kıbrıs’ın Kuzey ve Güneyindeki Kültürel Varlıkları Değerlendirme Komitesinin yaptığı çalışma, Güney Kıbrıs’ta Kıbrıslı Türklere ait dini amaçlı taşınabilir nitelikteki kültürel varlıkların büyük oranda yok edildiğini ortaya çıkardı. Cami, mescit ve türbe gibi mekanlarda bulunan el yazması Kur’an, levha, kilim, seccade, Kabe örtüsü, Osmanlı sancağı, rahle, şamdan ve Sakal-ı Şerif gibi paha biçilmez eserlerin yerinde olmadığını bildiren Komite, elde ettiği sonuç doğrultusunda Güney Kıbrıs’taki dini amaçlı mekanlarda bulunan eserlerin kayıtlarını içeren envanter listelerinin tüm ayrıntılarıyla belgelenmesi için Milli Arşiv ve Vakıflar İdaresindeki uzmanlarla işbirliği içerisinde yoğun bir çalışma başlattı. Çalışma çerçevesinde Güney Kıbrıs’taki tüm camilerin özellikle de 1963-1964 yılları arasında ve 1974 sonrasında, Rum yönetimi kontrolü altına giren köy ve kasabalardaki ibadet yerlerinin özellikle Hala Sultan Tekkesi ile Tahtakale, Ömerye ve Bayraktar camileri ile 1964 yılında Baf’ta Rumlar tarafından yağmalanıp yerle bir edilen ve yerine oto park inşa edilen Cami-i Cedid’in envanterleri gün ışığına çıkarıldı.

 

Giderken götürmüşler

 

Öte yandan komite çalışmasında, 1976-1977 yılları arasında nüfus mübadelesi çerçevesinde kuzeyden güneye geçen Rum muhtar veya papazların, bu geçiş sırasında beraberlerinde yüzlerce taşınır nitelikteki kilise malzemesini götürdüklerini belgeleyen tutanaklar ve fotoğraflar ortaya çıkarılarak, önemli miktarda eserin Güney Kıbrıs’a götürüldüğü belirlendi. Komitenin açıklamasında  “Rum kilise ve yönetimi, kuzeydeki eserlerin yağmalanıp, uluslararası alanda pazarlandığı iddiasında bulunurken, asıl yağmalananın Güney Kıbrıs Rum yönetimi kontrolündeki bölgede kalan Kıbrıslı Türklere ait dini kültürel varlıkların olduğu belgelerle kanıtlamaktadır”denildi.

(AA)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.