Rumlar Türkiye'ye Karşı Somut Önlem İstedi

Rumlar Türkiye'ye Karşı Somut Önlem İstedi

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’ın, AB Zirvesi öncesi AB liderlerine gönderdiği mektubunun içeriği belli oldu. Türkiye’yi Kıbrıs müzakerelerine “katkıda bulunmamakla” itham eden Hristofyas, zirveye kadar “Türkiye tarafından tavır değişikliğine ilişkin kayda değer işaretler gelmemesi halinde, somut tedbirler alınmasını gerektiğini” savundu.
ABHaber, Hristofyas’ın AB liderlerine gönderdiği mektubun gayri resmi tercümesini yayımladı.Mektubuna "Dikkatlerinizi, Türkiye'nin AB'ye yönelik yükümlülüklerini yerine getirmemesi konusuna çekmek ihtiyacı duyuyorum” sözleri ile başlatan Hristofyas, Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlamasına karar verilmesinden sonra beş yıl geçtiğini belirterek “ AB'nin “Bu dönem içinde AB, yükümlülüklerini yerine getirmeyen Türkiye'ye çok defalar uyarıda bulundu, ancak bir sonuç alınamadı” diye yazdı.

"TÜRKİYE YALNIZ RİYAKAR BİR DESTEK VERDİ"

Rum Kesiminin Ankara Protokolü'nün uygulanması konusunda “benzeri görülmemiş bir sabır gösterdiği”ni öne süren Hristofyas, “Avrupa Konseyinin aldığı tutuma göre, Türkiye, Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına etkin destek verme yükümlülüğündedir. Üzüntüyle gözlemliyorum, Türkiye müzakere sürecinde şu ana kadar yalnız riyakar bir destek verdi” ifadelerini de kullandı.
Hristofyas’ın, Türk yetkililerin kamuoyuna yönelik açıklamalarının Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs ile ilgili kararlarına uygun olmadığını da öne sürdüğü mektupta, şunları da yazdı:
“Çeşitli düzeylerde 18 aylık müzakerelerden, 14 aylık doğrudan müzakerelerden ve liderlerin 50'nin üzerindeki görüşmesinden sonra ilerlemenin tatmin edici olmadığını üzüntüyle gözlemliyoruz. Bunca aydan sonra toprak, güvenlik ve yerleşikler başlıklarının tamamı gereğince görüşülmedi. Bunların, Türkiye'nin prosedüre katkı koymadığının yeterli göstergesi olduğunu düşünüyorum.”
“Türkiye'nin müzakerelere karşı tavrını ve yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddetmesini dikkate alınarak” Aralık ayındaki Avrupa Konseyi toplantısında Türkiye'ye yaptırım kararının verilmesini isteyen Hristofyas, mektubuna şu sözler ile nokta koydu:
“Avrupalı ortaklarımızla istişare içerisinde, Türkiye'yle ilgili tutumumuzun gözden geçirilmesi ve bu arada (Aralıktaki zirve toplantısına kadar) Türkiye tarafından tavır değişikliğine ilişkin kayda değer işaretler gelmemesi halinde, somut tedbirler alınması gerektiğine inanıyoruz.”

(ANKA)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.