Rusya 2010'da ne yapacak?

Rusya 2010'da ne yapacak?

"Tarihi ve coğrafi bakımdan 'krizlerin kemeri' ile bağlı olan, Kafkasya'dan İran'a ve Yakın Doğu'dan Afganistan ve Pakistan'a kadar uzanan Rusya, 2010'da ön planda rol oynayacak. Mesela yalnızca şu: (Rusya) Batı'nın barış ve istikrarı sağlamaya hizmet eden inisiyatiflerini mi desteklemeye karar verecek, yoksa kendi 'etki alanını' yeniden kurmak için atacağı adımlarla mı sınırlı kalacak?" diye yazan Fransız gazetesi "Les Echos" yazarı Yves Bourdillon, "Değişken Geometrili Ülke: Rusya" isimli makalesini şöyle sürdürdü:

 

"Dış politikaları 'iyi polis - kötü polis' prensibi üzerine kurulu Medvedev - Putin ikilisinin himayesi altında her iki strateji de eşit biçimde olanaklı görünüyor... Dünya ekonomik kriz ile sarsılıyor, Moskova çok hızlı bir biçimde kartlarını açma olanağını kazandı. Rusya'nın Ukrayna'daki devlet başkanlığı seçimlerine karışmaya başlayıp başlamayacağı henüz belirsiz. Daha fazlasını söylemek gerekirse, 'Gürcistan sorunu'da Moskova için büyük önem taşıyor, ancak dünya için daha önemli olan, Rusya'nın İran konusunda nasıl davranacağı.

 

Batı ülkeleri, Tahran'ı gizli bir askerî nükleer programdan vazgeçmek zorunda bırakmak amacıyla yaptırımların katılaştırılması konusuna Rusya'nın destek vermesini ümit ediyor... Bununla birlikte Rusya’nın İran’da büyük ekonomik ve politik çıkarlarının olduğunu unutmamak gerekir. Tahran’daki Ahmedinejad karşıtlarının düzenli olarak ‘Rusya’ya ölüm!’ diye slogan atmaları tesadüf değildir..."

 

Ülkenin İran’daki politik ve ekonomik çıkarları ve ihracatının önemli bir bölümünü yaptığı Batı ülkeleri ile arasındaki işbirliği nedeniyle Rusya’nın, 2010'da "her iki taraf arasında gidip gelecekmiş gibi göründüğü" sonucuna varan "Les Echos" yazarı Yves Bourdillon, makalesini "Her durumda, Moskova’nın uysallık derecesi, finansal gücüne, yani her zamanki gibi petrol fiyatlarına bağlı olacak" değerlendirmesiyle noktaladı.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.